La 19 ani, Irina Andreea Voineag privește cu recunoștință spre cei 4 ani petrecuți la Seminarul Teologic Ortodox „Veniamin Costachi” de la Mănăstirea Neamț. Originară din Brăila și absolventă a specializării Patrimoniu cultural, tânăra spune că alegerea seminarului a fost una dintre cele mai importante decizii din viața sa, una care i-a modelat atât parcursul profesional, cât și caracterul.
Dorința de a urma un seminar teologic s-a conturat încă din anii de gimnaziu. Irina nu căuta doar un liceu, ci un loc în care educația să fie completată de formarea sufletească.
„Mi-am dorit să învăț într-un mediu în care educația să nu însemne doar acumularea unor informații, ci și formarea caracterului. Am simțit că seminarul îmi poate oferi această îmbinare între pregătirea intelectuală și cea sufletească. M-au atras disciplina, respectul, seriozitatea și apropierea de Biserică”, mărturisește absolventa.
Alegerea Seminarului de la Mănăstirea Neamț nu a fost întâmplătoare. Tradiția instituției, rezultatele obținute de generațiile anterioare și atmosfera unică din jurul mănăstirii au convins-o că acela este locul în care poate crește.
„M-a atras și locul în sine. Apropierea de Mănăstirea Neamț, liniștea zonei și atmosfera spirituală au avut un rol important în alegerea mea. Este un loc în care trecutul nu rămâne doar în paginile cărților, ci poate fi simțit la fiecare pas”, spune Irina.
Pasiunea pentru istorie și artă a îndreptat-o spre specializarea Patrimoniu cultural. Pentru ea, patrimoniul înseamnă mai mult decât monumente sau obiecte vechi.
„Patrimoniul cultural reprezintă memoria vie a unui popor. Prin ceea ce păstrează, ne arată cine am fost, în ce am crezut și ce valori am transmis dintr-o generație în alta. Nu este doar o urmă a trecutului, ci rădăcina care ne susține identitatea”, afirmă tânăra.
Venită la sute de kilometri de casă, Irina recunoaște că începutul nu a fost lipsit de emoții. Sprijinul părinților a fost însă decisiv.
„Faptul că urma să studiez departe de casă nu a fost întotdeauna ușor, nici pentru mine, nici pentru părinții mei. Dar au avut încredere în alegerea mea și m-au susținut permanent. Când știi că ai acasă oameni care cred în tine, orice drum greu devine mai ușor de parcurs”, spune ea.
Despre profesorii seminarului vorbește cu respect și consideră că fiecare și-a pus amprenta asupra formării sale.
„Nu s-au limitat doar la transmiterea unor informații, ci au încercat să ne formeze ca oameni. De la fiecare profesor am avut ceva de învățat, nu doar despre disciplina predată, ci și despre seriozitate, echilibru și respect”, mărturisește Irina.
Cei patru ani de seminar au însemnat disciplină, muncă și responsabilitate.
„Viața de seminarist este echilibrată între studiu, rugăciune, disciplină și dezvoltare personală. Aici am înțeles că adevărata educație modelează nu doar mintea, ci și sufletul. Programul este solicitant, dar tocmai această rânduială te ajută să te maturizezi”, spune absolventa.
Rezultatele foarte bune nu au venit întâmplător. În perioadele obișnuite dedica studiului 5-6 ore pe zi, iar înaintea examenelor timpul de pregătire creștea considerabil.
„Cred că rezultatele bune nu se obțin printr-un efort făcut în ultima clipă, ci prin muncă zilnică. Fiecare oră de studiu este asemenea unei cărămizi așezate la temelia unei construcții”, explică ea.
Irina vorbește cu emoție și despre recunoștință.
„În primul rând, Îi mulțumesc lui Dumnezeu pentru ajutorul primit. Le sunt profund recunoscătoare părinților, profesorilor, colegilor și tuturor celor care au crezut în mine. În spatele fiecărei reușite se află și contribuția celor care te sprijină”, spune tânăra.
Istoria rămâne una dintre marile sale pasiuni. Nu o vede ca pe o simplă succesiune de evenimente, ci ca pe o lecție despre oameni și societate.
„Istoria este povestea oamenilor, a alegerilor și a sacrificiilor lor. Ea ne ajută să înțelegem prezentul și ne învață că un popor care își uită istoria seamănă cu un copac care își pierde rădăcinile”, afirmă Irina.
Privind spre viitor, își dorește să își continue studiile și să activeze într-un domeniu legat de istorie, cultură sau patrimoniu.
„Îmi doresc să îmi găsesc un drum profesional care să mă împlinească și prin care să pot fi de folos celor din jur. Dincolo de realizările profesionale, vreau să rămân un om bun, echilibrat și recunoscător”, mărturisește absolventa.
Tinerilor care se gândesc să urmeze Seminarul Teologic „Veniamin Costachi” le transmite un mesaj izvorât din propria experiență: „Anii de seminar nu sunt lipsiți de provocări, dar sunt ani care formează și lasă urme frumoase. Aici nu înveți doar pentru examene, ci înveți despre credință, responsabilitate, prietenie și respect. Pentru cei care își doresc o educație temeinică și un loc în care să crească atât intelectual, cât și sufletește, Seminarul de la Mănăstirea Neamț poate deveni o adevărată a doua casă.”
Ciprian-Traian Sturzu

Parteneri
Mesagerul Bacău Premieră națională: 21 de români au atins toate cele 14 vârfuri de peste 2.500 m din țară în doar 7 zile
ZCH Botoșani. Peste 200 000 de lei și o autoutilitară, ridicate de polițiști într-un dosar privind tombole ilegale
NewsEdge A sunat clopoțelul – fotbalul mare din Cupele Europene s-a întors! PSG păstrează Supercupa Europei, o competiție apărută la inițiativa unui jurnalist
BusinessEdge Inflația anuală a coborât la 8,2% în iulie. Unele alimente s-au ieftinit, dar chiriile și motorina au înregistrat cele mai mari scumpiri



