Casa de Asigurări de Sănătate (CAS) Neamț anunță că nu sunt discontinuități în asigurarea tratamentului pentru bolnavii cu afecțiuni oncologice. În contextul în care Casa Națională de Asigurări de Sănătate a dat aceleași asigurări, însă asociațiile și fundațiile care sprijină persoanele cu aceste afecțiuni susțin contrariul, surse oficiale susțin că la nivelul județului Neamț nu sunt astfel de sincope și nu s-au înregistrat sesizări și reclamații pe această temă.
„La această dată nu sunt sincope în asigurarea fondurilor și tratamentelor pentru bolnavii oncologici din Neamț, beneficiari ai Programului Național Oncologie.
Totodată, vă aducem la cunoștință că, la sediul C.A.S. Neamț nu sunt înregistrate sesizări, nici din partea asiguraților și nici a furnizorilor de servicii medicale, cu privire la existența vreunei discontinuități în asigurarea tratamentului specific programului. Aprovizionarea cu medicamente intră în sarcina unităților care derulează Programul Național de Oncologie”, a declarat Nadia Harpa, directorul Casei de Asigurări de Sănătate Neamț.
Programului Național de Oncologie are în structură Subprogramul de tratament medicamentos al bolnavilor cu afecțiuni oncologice. Principala activitate în cadrul acestuia este aceea de asigurare a tratamentului specific bolnavilor cu afecțiuni oncologice: citostatice, imnunomodulatori, hormoni, factori de creștere și inhibatori de osteoclaste în spital și ambulatoriu. În județul Neamț acest subprogram se derulează la Spitalul Județean de Urgență Piatra-Neamț, Spitalul Municipal de Urgență Roman, Oncolog Udrea S.R.L. și Amethyst Piatra-Neamț, precum și prin farmaciile cu circuit deschis, aflate în relații contractuale cu Casa de Asigurări de Sănătate Neamț. „C.A.S. Neamț comunică permanent cu toți furnizorii, publici și privați, în vederea monitorizării derulării programului în interesul beneficiarilor și pentru a nu exista sincope de niciun fel”, a mai punctat directorul Nadia Harpa.
Persoanele cu afecțiuni medicale de orice fel, inclusiv oncologice, trebuie să știe că Agenția Națională a Medicamentului și a Dispozitivelor Medicale din România are pe site-ul instituției o secțiune dedicată unde pacienții pot reclama lipsa unui medicament (amănunte aici).
„În ultimii ani, la nivel global, discontinuitatea în aprovizionarea cu medicamente a devenit o problemă majoră, cu impact negativ asupra îngrijirii sănătății bolnavilor. Fie că vorbim de probleme legate de producție, de dificultăți întâmpinate în lanțul de aprovizionare, de motive comerciale etc., impactul asupra populației este același: lipsa medicamentelor.
În acest context, pentru a primi informații despre statutul sau disponibilitatea unui medicament în România, puteți să ne scrieți pe adresa de e-mail [email protected] .
În cazul în care întrebările vizează aspecte legate de diagnostic sau schimbarea schemei de tratament, pacientul trebuie să consulte medicul curant”, anunță Agenția Națională a Medicamentului și a Dispozitivelor Medicale din România.
(G. S.)

Parteneri
Mesagerul Bacău Clădire „verde” și modernă pentru pompierii din Moinești, printr-un proiect de aproape 10 milioane de lei prin PNRR
ZCH Neamț. Tragedie la Borlești – un bărbat a decedat după ce a căzut de pe bicicletă
BusinessEdge Global Vision preia fostul sediu Alpha Bank. Tranzacția pentru cele două clădiri de 10.000 de metri pătrați a fost intermediată de Colliers


„La această dată nu sunt sincope în asigurarea fondurilor și tratamentelor pentru bolnavii oncologici din Neamț, beneficiari ai Programului Național Oncologie.