Platinum Optic
Platinum Optic
Platinum Optic
Close Menu
Stiri Neamt
    Facebook X (Twitter) Instagram WhatsApp Telegram RSS YouTube
    miercuri, august 12
    Facebook X (Twitter) YouTube Telegram RSS Instagram
    • Despre noi
    • Contact
    • Arhiva
    Stiri Neamt
    • Actual
    • Analiză
    • Anchetă
    • Economie
    • Politic
    • Social
    • Economie
    • Sport
    Actual >>
    • Porumbeii și găinațul, o problemă majoră la Roman. Primarul Laurențiu Leoreanu ia atitudine
    • Comunicat de presă. O nouă zonă de agrement în Piatra-Neamț
    • Aplicația de cadastru “e-Terra” este repornită etapizat
    • În lipsa informațiilor reale despre spitalul nou, poduri în ruină și infrastructură, CJ Neamț ne recomandă Târgul de Sfânta Maria
    • Campionatele Europene de înot: David Popovici, record al competiției și calificare în finala de la 100 m liber. Patru români intră în bazin în această dimineață
    • Tânăr din Piatra-Neamț, accidentat mortal pe trotuar într-un cumplit accident produs în centrul Brașovului
    • Parcare improvizată la Spitalul Județean Piatra-Neamț: teren viran cu barieră, dispută între conducere și angajați
    • Ai panouri fotovoltaice? Casa Verde 2026 ar putea finanța baterii pentru energia produsă acasă
    • Situație disperată la Școala Primară Vulpășești- Sagna. 23 de elevi ar trebui mutați la altă școală
    • 24 de primării din Neamț, somate să intre pe Ghișeul.ro. Altfel, riscă blocarea alocărilor bugetare
    Stiri Neamt
    Prima pagină » Administrație » Porumbeii și găinațul, o problemă majoră la Roman. Primarul Laurențiu Leoreanu ia atitudine
    Echipe de muncitori reparând trotuarul în Roman.
    Muncitori reparând trotuarul în Roman pentru a îmbunătăți infrastructura urbană.
    Administrație august 12, 2026

    Porumbeii și găinațul, o problemă majoră la Roman. Primarul Laurențiu Leoreanu ia atitudine

    By MesagerulNiciun comentariu3 Mins Read
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email Copy Link
    Fii informat cu Google News
    Adauga-ne ca sursă preferată de știri

    Edilul Romanului, Laurențiu Leoreanu, a transmis că, în ultimul timp, a primit multe sesizări justificate din partea locuitorilor și a asociațiilor de proprietari, oamenii semnalând o problemă reală: acumularea de mizerie și găinaț pe pavelele din zonele pietonale, de promenadă și în jurul blocurilor. Din păcate, deși se fac eforturi pentru a face curățenie, fenomenul persistă și creează focare de infecție.

    „Părinții și bunicii ne spun, pe bună dreptate, că se tem să mai lase copiii să se joace în aceste spații. Sănătatea celor mici este o prioritate absolută. Porumbeii, deși fac parte din peisajul urban, sunt vectori de transmitere a unor boli respiratorii și digestive severe, iar excrementele lor uscate se transformă în praf toxic pe care îl respirăm cu toții. Porumbeii sunt păsări sălbatice care își pot procura singuri hrana. Hrănindu-i artificial în mod excesiv, nu le facem un bine, ci doar favorizăm suprapopularea și apariția bolilor în rândul lor și al nostru”, se arată într-o postare a primarului.Porumbei adunați pe trotuar în zona urbană din Roman.

    Curățarea „urmelor” lăsate de „găinile urbane”, dar și reorganizarea și iginenizarea, a început în zona Pietonalului, iar astăzi, 12 august, a fost o ședință a conducerii administrației cu reprezentanții asociațiilor de proprietari. Urmează să se stabilească măsuri de intervenție și demararea unor acțiuni speciale de curățenie și dezinfecție în zonele cele mai afectate.

    „Vă adresez o rugăminte caldă, dar fermă: opriți hrănirea porumbeilor în spațiile publice și în jurul blocurilor. Poliția Locală va primi și această sarcină, de a monitoriza zonele în care știm că se hrănesc aceste păsări și de a interveni. Să fim atenți și responsabili unii față de ceilalți, să luăm atitudine pentru a nu ajunge să locuim în poiata acestor păsări”, este apelul făcut de Laurențiu Leoreanu.Echipe de muncitori reparând trotuarul în Roman.

    Acesta și-a adus aminte și de perioada de început de mandat, când i-a fost deosebit de greu să rezolve chestiunea câinilor vagabonzi, spunând că acum încep să fie probleme cu porumbeii și pisicile. În acest context, cere sprijin pentru a menține orașul curat și civilizat și speră ca totul să fie făcut prin înțelegere și spirit civic. Totuși, dacă hrănirea porumbeilor va pune în pericol igiena orașului, se vor aplica sancțiuni și amenzi.

    Acum câțiva ani, la Piatra Neamț, hrănirea câinilor comunitari, a pisicilor fără stăpân și a porumbeilor a fost subiectul unei hotărâri de CL, fiind propuse contravenții de până la 500 de lei. În ceea ce privește „găinile urbane”, hrănirea acestora se putea face pe domeniul public și privat al orașului, atât timp cât nu se crea disconfort major celorlalți cetățeni prin murdărirea geamurilor, degradarea mașinilor și aruncarea la întâmplare a hranei. Decizia a creat mari polemici în spațiul virtual, fiind păreri pro și contra.

    Dan Sofronia

    COMES – Angajăm

    Parteneri

    Mesagerul Bacău Albia Siretului, sufocată de balastiere și utilaje abandonate ZCH Rata anuală a inflației a coborât la 8,16% în iulie, iar prețurile de consum au crescut față de iunie NewsEdge CCR amână decizia pe noua Lege ANI. Miza: amendamentul care îi poate încheia mandatul lui Dominic Fritz BusinessEdge Inflația anuală a coborât la 8,2% în iulie. Unele alimente s-au ieftinit, dar chiriile și motorina au înregistrat cele mai mari scumpiri
    Laurentiu Leoreanu porumbei Porumbeii și găinațul Primarul Laurențiu Leoreanu
    Follow on Google News Follow on Facebook Follow on Instagram Follow on YouTube
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Copy Link WhatsApp
    Previous ArticleComunicat de presă. O nouă zonă de agrement în Piatra-Neamț
    Mesagerul
    • Website

    Adresa: str. Baltagului, nr. 6, Piatra Neamt telefon: 0233/235.907 fax: 0333/816.194

    Poate te intereseaza si...

    Clădire cu semn de Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară Neam.

    Aplicația de cadastru “e-Terra” este repornită etapizat

    august 12, 2026
    Târg tradițional cu tarabe și vizitatori în Neamț, eveniment local.

    În lipsa informațiilor reale despre spitalul nou, poduri în ruină și infrastructură, CJ Neamț ne recomandă Târgul de Sfânta Maria

    august 12, 2026
    David Popovici cu medalia de aur la campionatele mondiale de înot.

    Campionatele Europene de înot: David Popovici, record al competiției și calificare în finala de la 100 m liber. Patru români intră în bazin în această dimineață

    august 12, 2026
    Add A Comment
    Leave A Reply Cancel Reply

    reclama zerobet.ro
    Reclama Liceu Parhon
    Renault
    Anunturi intrerupere EON
    Program transport public
    Program transport public
    www.asclepion.ro
    reclama publiserv
    Anunt angajare Urban Grup Environment
    reclama gustari spatiale
    reclama stpn
    anunt angajare
    reclama econeamt
    reclama Drupo
    reclama soundservice
    reclama
    reclama trustccdp
    vremea papagalilor
    reclama Bratner
    reclama Fiscal Service
    reclama Danirom
    reclama Danlin
    Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest YouTube
    • Politica prelucrare date personale
    mesagerulneamt.ro © 2026

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.