Societatea PUBLISERV S.A., cu sediul in Piatra Neamt, str.Muncii nr.3, judetul Neamt, avand CUI RO9126534, inregistrata la ORC Neamt sub nr. J1997000018278, organizează licitație publică deschisă cu strigare pentru valorificarea mijlocului fix „Instalație pentru prefabricate din beton”, scos din funcțiune și casat.
Organizator: PUBLISERV S.A., Piatra Neamț, str. Muncii nr. 3, jud.Neamt.
Obiect: Valorificarea prin licitatie publica cu strigare a mijlocului fix Instalație pentru prefabricate din beton, aflat in patrimoniul societatii PUBLISERV S.A., nefunctionala scoasa din functiune.
Activul este este compus din următoarele subansamble majore interconectate:
- Statie exterioara de agregate și ciment : ( 4 Buncăre liniare sub şopron metalic si 2 Silozuri verticale grele de ciment ;
- Turnul de preparare și dozare : (Malaxor planetar Schlosser / Cupă schiu și Sistem dozare aditivi ;
- Zona de modelare și conveioare : Vibropresă Schlosser și Linii role / Lift stivuitor paleţi ;
- Infrastructura de comandă si accesorii : Cabină operator / Automatizare ;
Preț de pornire: 123.665 lei fără TVA.
Garanția de participare este de 10% din prețul de pornire, respectiv 12.366,50 lei. Garanția achitată de ofertantul declarat adjudecatar se reține și în contul prețului de adjudecare.
Garanțiile participanților neadjudecatari se restituie în termen de maximum 5 zile lucrătoare.
Prețul de adjudecare, la care se adaugă TVA conform legislației fiscale aplicabile, constituie prețul contractului de vânzare-cumpărare.
Valoarea integrala a contractului de vanzare-cumparare se va achita in termen de de maximum 10 zile lucrătoare de la semnarea Procesului Verbal de Adjudecare. Transferul dreptului de proprietate și predarea bunului se vor realiza conform contractului de vânzare-cumpărare, după îndeplinirea obligațiilor de plată.
Participantii la licitatie au posibilitatea de a inspecta Instalatia pentru prefabricate din beton, care face obiectul licitatiei la sediul din Piatra Neamt, str. Muncii nr.3.
Condiții de participare:
La licitația publica deschisă cu strigare pot participa persoane fizice și juridice române sau străine, in calitate de ofertanti, care au depus documentele de calificare si dovada achitării garanției de participare.
Garanția de participare este de 10% din prețul de pornire a licitatiei, va fi achitată în contul IBAN nr. RO49BTRL02801202364661XX deschis la Banca Transilvania Piatra Neamt prin ordin de plată, data tranzacției fiind cu minim 2 (două) zile lucrătoare înainte de data organizării Licitației.
Dosarul de participare va cuprinde :
Persoane juridice
a. Scrisoare de participare.
b Declarație de participare
c. Certificat Constatator ONRC (emis cu maximum 30 de zile înainte) și copie CUI
d. Imputernicire daca este cazul
e. Dovada achitării garanției de participare de 10% (Ordin de plată vizat de bancă).
f. Declarație de acceptare prin care ofertantul confirmă că a vizitat bunul pe amplasament, îi cunoaște starea de degradare, nefuncționalitate și îl acceptă în starea actuală („așa cum este, acolo unde este”), renunțând la orice pretenții ulterioare privind viciile ascunse.
Persoane fizice
1) Scrisoare de participare.
2) Declarație de participare
3) Imputernicire daca este cazul
4) Dovada achitării garanției de participare de 10% (Ordin de plată vizat de bancă).
5) Declarație de acceptare prin care ofertantul confirmă că a vizitat bunul pe amplasament, îi cunoaște starea de degradare, nefuncționalitate și îl acceptă în starea actuală („așa cum este, acolo unde este”), renunțând la orice pretenții ulterioare privind viciile ascunse.
*Pentru copia cartii de identitate se va face mentiunea Conform cu originalul si semnata olograf de catre participant .
Derularea licitatiei si adjudecarea
Data licitației: 15.09.2026, ora 12.00.
Locul: Sediul PUBLISERV S.A., str. Muncii nr. 3, Piatra Neamț, jud. Neamt.
Adjudecare: Bunul scos din funcțiune și casat se adjudecă ofertantului care oferă cel mai mare preț după 3 strigări consecutive.
Strigarea începe de la prețul de pornire de 123.665 lei, fără TVA. Ofertele se exprimă în lei, fără TVA, iar adjudecarea se face la cel mai mare preț oferit.
La licitatie bunul se poate adjudeca chiar dacă se prezintă un singur ofertant validat, cu condiția oferirii cel puțin a prețului de pornire inițial.
Reguli privind licitația
PUBLISERV S.A. își rezervă dreptul de a anula, amâna sau modifica procedura de licitație, în condițiile legii și ale hotărârilor/deciziilor interne aplicabile, cu informarea participanților, după caz.
Cheltuielile privind demontarea, încărcarea, transportul și ridicarea instalației adjudecate, precum și orice alte costuri aferente preluării bunului, sunt în sarcina adjudecatarului, dacă în contractul de vânzare-cumpărare nu se prevede altfel.
Neprezentarea adjudecatarului pentru semnarea contractului sau neachitarea integrală a prețului în termenul stabilit poate conduce la pierderea garanției de participare, cu respectarea dispozițiilor legale și a condițiilor aprobate de societate.
Participarea la licitație presupune acceptarea integrală a prezentului anunț, a condițiilor de vânzare și a stării tehnice a bunului.
Depunerea dosarelor: Până la data de 14.09.2026, ora 12.00.
Vizionare: În perioada 02.09.2026 -11.09.2026, cu programare prealabilă..
Informații: Telefon 0371-536317, e-mail [email protected].
Documentele de participare solicitate pot fi descarcate de pe site-ul societatii: publiserv.eu la sectiunea Anunturi societate diverse..
Director General
Movila Petcu Victor

Parteneri
Mesagerul Bacău Șapte pompieri de la ISU Bacău au plecat în misiune în Grecia pentru stingerea incendiilor de vegetație
ZCH 28 de unități din N-E țării încep școala cu WC-ul în fundul curții!
NewsEdge Trump amenință Iranul cu noi lovituri. Confruntările dintre Washington și Teheran se intensifică
BusinessEdge Deficitul bugetar a coborât la 2,34% din PIB. Investițiile publice au continuat să crească


