Platinum Optic
Platinum Optic
Platinum Optic
Close Menu
Stiri Neamt
    Facebook X (Twitter) Instagram WhatsApp Telegram RSS YouTube
    vineri, august 14
    Facebook X (Twitter) YouTube Telegram RSS Instagram
    • Despre noi
    • Contact
    • Arhiva
    Stiri Neamt
    • Actual
    • Analiză
    • Anchetă
    • Economie
    • Politic
    • Social
    • Economie
    • Sport
    Actual >>
    • VIDEO. Din 15 august unele renovări se vor putea face fără autorizație de construire
    • Târgu-Neamț își întărește statutul de placă turnantă al traficului cu țigări de contrabandă: Șapte persoane reținute după perchezițiile DIICOT, 800.000 de țigarete, bani și un lingou de aur, ridicate
    • Final de telenovelă la Zănești. Fostul primar, Ioan Filip a pierdut procesul prin care dorea redobândirea funcției – decizia este definitivă
    • Din lumea celor care nu cuvântă. Azi, Primăria Târgu-Neamț
    • ZeroBet propune jocul fără bani reali: divertisment fără mize, datorii și pierderi
    • Tupeu maxim la Târgu-Neamț: furt chiar în parcarea din fața sediului Poliției
    • Șocant. Gemeni și fratele lor, abandonați de părinți la Roman
    • Reclamație după blocajele privind accesul auto de la Spitalul Județean Neamț: „Bolnavii oncologici sunt nevoiți să urce pe jos”
    • Acciza la motorină scade cu 20%, dar numai pentru 16 zile. Șoferii ar putea economisi 68 de bani pe litru
    • Alături de Brantner, Paprec se extinde în cinci noi țări din Europa Centrală și de Est
    Stiri Neamt
    Prima pagină » Actual » Actualizare: Dragoș Chitic, demisie de la conducerea PNL Piatra Neamț- joc dublu, șantaj sau, pur și simplu, fugă de răspundere?
    demisie chitic - Actualizare: Dragoș Chitic, demisie de la conducerea PNL Piatra Neamț- joc dublu, șantaj sau, pur și simplu, fugă de răspundere?
    Actual martie 29, 2019

    Actualizare: Dragoș Chitic, demisie de la conducerea PNL Piatra Neamț- joc dublu, șantaj sau, pur și simplu, fugă de răspundere?

    By MesagerulUpdated:martie 29, 2019Un comentariu4 Mins Read
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email Copy Link
    Fii informat cu Google News
    Adauga-ne ca sursă preferată de știri

    Cu puțin timp în urmă pe pagina de facebook a primarului Dragoș Chitic a apărut o postare prin care acesta își anunța demisia din funcția de președinte PNL Piatra Neamț. O decizie pentru unii surprinzătoare, pentru mulți, una așteptată.demisie chitic - Actualizare: Dragoș Chitic, demisie de la conducerea PNL Piatra Neamț- joc dublu, șantaj sau, pur și simplu, fugă de răspundere?Declarația sa este clară, nu are timp pentru proiectele de la Primărie și vrea să se dedice administrației:”Am decis sa renunț la funcția de președinte al organizației PNL Piatra Neamț, pentru a acoperi mai mult din activitatea administrativă. Implementarea numeroaselor proiecte de dezvoltare pregătite pentru oraș, mare parte prin absorbție de fonduri europene, asigurarea unor servicii publice de calitate și preocuparea în asigurarea resurselor necesare pentru o funcționare administrativă performantă, necesită alocări mari de timp si energie din partea mea. Țin mult și la Primăria Piatra Neamț și la PNL, îmi doresc ca ambele sa funcționeze cu eficiență maximă, iar decizia mea exact asta are ca scop.”

    Ce se ascunde sub această declarație? Mai multe lucruri, cel mai probabil decizia are mai mulți factori declanșatori, pe care vom încerca să-i explicăm, la cald, fără să facem apel la alte declarații.

    Fără discuție, ședința Consiliului Local Piatra Neamț, când aliatul său Bogdan Gavrilescu a votat cu PSD-ul, supărat că nu a fost lăsat să-și facă mendrele în orașul pe care-l consideră al său, a dus la o ruptură mai adâncă față de grupul consilierilor PNL. Pe de o parte, Chitic le-a reproșat că a fost atacat în presă de unde nu se aștepta. Ce i s-a reproșat lui nu mai contează. Important că atmosfera anti primar a fost amplificată și de prestația din emisiunea de la Realitatea TV, alături de George Harabagiu, care l-a și persiflat în direct.

    Gestul lui Chitic poate fi interpretat ca un fel de șantaj la cei din PNL, ”am plecat de la conducerea partidului, pot pleca și din postura de candidat, nu plec din partid, dar cine mă împiedică să candidez la PMP sau, de ce nu, de la PSD?” În felul acesta cei din gruparea considerată a lui Romel ar fi obligați să se poarte cu mănuși cu proaspătul demisionar. Oricum, săptămânile următoare se va vedea cum va fi jucată de toți actorii politici piesa de teatru cu Dragoș Chitic în rolul principal. Este greu de crezut că Ludovic Orban, care l-a sprijinit în conflictul său cu organizația județeană, va mai avea argumente în a-și păstra simpatia, când i s-a adus un asemenea afront chiar înainte de o campanie electorală vitală pentru PNL.

    O altă cauză poate fi responsabilitatea pe care a primit-o în campania electorală, ca și targetul stabilit pentru europarlamentare. Analiza pe care a făcut-o, informațiile pe care poate le are din celelalte tabere, poate l-au făcut să facă un pas în spate, în condițiile în care în ultima vreme s-a alintat în mai multe discuții vorbind despre o posibilă retragere de la Primărie la finalul mandatului. Nu credem că poate fi vorba despre faptul că primarul municipiului Piatra Neamț ar fi fost șantajat și obligat să se retragă din joc de adversarii săi politici, pentru că nimic nu indică acest fapt.

    Mai rămâne posibilitatea unui joc dublu, făcut în parteneriat cu o grupare din PNL care nu dorește un scor bun la europarlamentare și vrea, încă o dată, schimbarea conducerii filialei. Mai ales că bătălia electorală este în linie dreaptă. Ne vom convinge de asta imediat ce un Laurențiu Leoreanu va lua o poziție față de acestă demisie. Dacă o va lălăi în stilul caracteristic declarațiilor care n-au nici cap nici coadă, în care se va face trimiteri la lupte interne, putem fi siguri că ipoteza jocului dublu este aproape de adevăr. Evident că un asemenea joc poate fi încurajat discret de cei din PSD, chiar fără ca primarul de Piatra Neamț să fie conștient de asta, în condițiile în care nu este el negociatorul șef.

    Nu ne rămâne decât să așteptăm pozițiile lui Mugur Cozmanciuc, Eugen Țapu, Laurențiu Leoreanu, ale lui Romel Bîrjoveanu și ale celorlați liberali din Piatra Neamț.

    Pentru PNL, dacă nu se găsește o soluție rapidă la criză, lucrurile nu arată deloc bine.

    Valentin Bălănescu

     

     

    Parteneri

    Mesagerul Bacău VIDEO-FOTO. Umbrărescu trage tare pe Autostrada A7 la Filipești, Bacău ZCH Video – Foto. Mobilizare de forțe pe Autostrada A7 în Neamț și Bacău NewsEdge România pregătește penultima cerere de plată din PNRR. Ce sumă ar urma să primim BusinessEdge Analiză: Bursele europene sfidează „blestemul” din august. 5 crize explică reputația proastă a lunii
    demisie Dragoș Chitic președinte PNL Piatra Neamț
    Follow on Google News Follow on Facebook Follow on Instagram Follow on YouTube
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Copy Link WhatsApp
    Previous ArticleLovitură pentru medicii arestați: Parchetul mai cere un mandat de 30 de zile
    Next Article Așa ceva!?! 😲 Ce au în comun Simona Halep, Viorica Dăncilă și Oana Bulai
    Mesagerul
    • Website

    Adresa: str. Baltagului, nr. 6, Piatra Neamt telefon: 0233/235.907 fax: 0333/816.194

    Poate te intereseaza si...

    autorizatie - VIDEO. Din 15 august unele renovări se vor putea face fără autorizație de construire

    VIDEO. Din 15 august unele renovări se vor putea face fără autorizație de construire

    august 14, 2026
    perchezitii tigari tg neamt - Târgu-Neamț își întărește statutul de placă turnantă al traficului cu țigări de contrabandă: Șapte persoane reținute după perchezițiile DIICOT, 800.000 de țigarete, bani și un lingou de aur, ridicate

    Târgu-Neamț își întărește statutul de placă turnantă al traficului cu țigări de contrabandă: Șapte persoane reținute după perchezițiile DIICOT, 800.000 de țigarete, bani și un lingou de aur, ridicate

    august 14, 2026
    Zanesti Ioan Filip - Final de telenovelă la Zănești. Fostul primar, Ioan Filip a pierdut procesul prin care dorea redobândirea funcției – decizia este definitivă

    Final de telenovelă la Zănești. Fostul primar, Ioan Filip a pierdut procesul prin care dorea redobândirea funcției – decizia este definitivă

    august 14, 2026
    View 1 Comment

    Un comentariu

    1. Iulian S. on martie 29, 2019 10:02 pm

      Va fi scuza perfectă pentru liderii de la Neamț (Cozmanciuc, Țapu și Bârjoveanu) pentru eșecul lamentabil de la europarlamentare. Chitic știe că nu are echipă la municipiu și nu vrea să-și asume eșecul, dar îi avantajează pe Țapu și Romel.

      Reply
    Leave A Reply Cancel Reply

    reclama zerobet.ro
    Reclama Liceu Parhon
    Renault
    Anunturi intrerupere EON
    Program transport public
    Program transport public
    www.asclepion.ro
    reclama publiserv
    Anunt angajare Urban Grup Environment
    reclama gustari spatiale
    reclama stpn
    anunt angajare
    reclama econeamt
    reclama Drupo
    reclama soundservice
    reclama
    reclama trustccdp
    vremea papagalilor
    reclama Bratner
    reclama Fiscal Service
    reclama Danirom
    reclama Danlin
    Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest YouTube
    • Politica prelucrare date personale
    mesagerulneamt.ro © 2026

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.