
Între timp, ancheta epidemiologică pornită de la cazul medicului de familie Bogdan Mahu a trecut în revistă, pe baza celor furnizate de acesta, o parte din posibilii săi contacți. Inclusiv de la cabinetul său din Piatra-Neamț, dar și de la Centrul de permanență unde a făcut gărzi înainte de a intra în tura din perioada 11-25 aprilie la centrul din Păstrăveni. Direcția de Sănătate Publică Neamț trebuie să găsească rapid sursa de infecție din centru, unde mai sunt cazuri, iar tot din ziua de 2 mai încă o beneficiară a fost confirmată pozitivă și este internată în Spitalul Județean de Urgență Piatra-Neamț. Testarea personalului de îngrijire și a rezidenților a început marți, 5 mai. Sute de probe au fost trimise la laboratoare și sunt așteptate rezultatele, sute de probe urmează să fie prelevate și analizate. Despre cazul acestui medic de familie puteți citi aici , aici și aici .
(C.I.)





