Emoții pentru cei 11 elevi ai Școlii Gimnaziale „Prof. Gheorghe Dumitreasa” Girov care de astăzi, 18 iulie și până pe 24 iulie participă în Slovenia la Olimpiada Internațională „Micii pompieri”. Echipajul a plecat sâmbătă după-amiaza din Girov și este însoțit de profesorul de sport Cristian Bordei, cel care i-a pregătit și i-a dus spre victorie, de Claudia Mihaela Lisenche, directoarea școlii și de col. Bogdan Liviu Jinga din cadrul ISU Neamț, delegatul lotului reprezentativ al României. Din lot mai fac parte doi militari din cadrul Detașamentului de Pompieri Piatra-Neamț, membrii SVSU Săbăoani și câțiva elevi de la Vâlcea care se ocupă de standul de prezentare a României la competiția din orașul Celje (Slovenia).
Echipajul de la Girov care participă la această competiție este alcătuit din Denis Matei Ștefan Bortariu, Constantin Cristinel Ciuraru și Andrei Laurențiu Dobreanu din clasa a VI-a, Ioan Raul Cașica, Mihai Ionuț Tiberiu și Iona Ciprian Slătinaru-Ichim din clasa a VII-a, Ilie Gabriel Botlung, Laurențiu Ștefan Ciobanu, Dumitru Casian Gherghina, Daniel Dumitru Smochină și Vasile Valentin Ștefan din clasa a VIII-a. Părinții i-au condus sâmbătă la autocarul cu care fac deplasarea și le-au urat succes.
Primarul de Girov, Vasile Ciubotaru și viceprimarul Ion Purcel s-au preocupat ca băieții să aibă tot ce le trebuie și practic toată comunitatea s-a implicat și a contribuit. Sâmbătă, 16 iulie, înainte ca autocarul să pornească spre Slovenia, am stat de vorbă cu cei prezenți despre acest important eveniment.

rep. Cristina Iordache, imagini Bogdan Călian