
Oamenii, atât din urban cât și din rural, ne-au declarat că își doresc un președinte care să fie mai apropiat de popor, de omul de rând. Un om dintre oameni, care să fie, cu adevărat, atent la nevoile celor care nu fac parte din sistem, a celor care muncesc și cu toate acestea trăiesc la limita supraviețuirii. Își doresc politici sociale care să pună accentul mai puțin pe protecția statului de tipul ajutor social pentru cei încă în putere și în schimb să fie aduși investitori care să creeze noi locuri de muncă.
Pietrenii vor un “altfel” de președinte!
Pietrenii vor un președinte “altfel” decât cei de până acum, care să le susțină doleanțele în fața sistemului pe care-l va conduce. Căruia să-i pese că salariile sunt prea mici și că cei care l-au votat nu trăiesc suficient de bine. Și care să acționeze pentru a schimba nivelul de trai al oamenilor.

În rural: liniște și exces de zel din partea unui jandarm


În localitatea Unghi din comuna Dragomirești, echipa Mesagerul de Neamț ar fi putut fi declanșa primul incident electoral din județ, după ce un jandarm, zelos dar neinstruit, s-a arătat deranjat de faptul că s-au făcut fotografii în interiorul secției de votare. Degeaba am încercat să-i explicăm că exista acordul președintelui de comisiei și că este interzisă doar fotografierea buletinelor de vot și în interiorul cabinei. Omul în uniformă s-a simțit jignit că nu rezonăm cu el și a cerut ajutorul unui echipaj de poliție care a sosit la sediul secției în mai puțin de 2 minute. Din fericire, omul legii știa mai bine regulamentul, astfel încât după explicațiile de rigoare, ne-am putut continua periplul prin alte secții. Conform bunelor tradiții ale instituției, suntem siguri că jandarmul va fi avansat la excepțional pe motiv că nu știe legea dar este încăpățânat, mai ales când este vorba despre presă.
Redactori: Angela Croitoru, Gabi Sofronia
Imagini și montaj: Denisa Popa, Bogdan Călian




