La solicitarea procurorilor DIICOT Neamț, instanța de judecată a prelungit arestul preventiv pentru cele cinci persoane de la Târgu Neamț private de libertate într-un dosar cu acuze de trafic de droguri și trafic de minori (amănunte aici).
Decizia a fost luată în ședința din 30 martie iar arestul preventiv este valabil până la data de 3 mai. Hotărârea Tribunalului Neamț nu este definitivă și poate fi atacată la Curtea de Apel Bacău. Între cei cinci acuzați sunt și doi tineri de 19 ani, elevi în ultimul an de studiu la liceu, unul dintre aceștia la Liceul „Vasile Conta” din Târgu Neamț, iar celălalt la Colegiul Tehnic „Ion Creangă” din același oraș (amănunte aici). Situația acestora este cu atât mai dificilă cu cât peste aproximativ două luni ar trebui să se înscrie și să participe la examenul de bacalaureat. Nu ar fi primul caz la Târgu- Neamț, cu doi ani în urmă un elev de la Colegiul Național ”Ștefan cel Mare a dat bacalaureatul din arestul preventiv. Dacă măsura din 30 martie devine definitivă, anchetatorii pot să mai ceară o nouă prelungire a privării de libertate la expirarea celei în vigoare, ceea ce ne-ar apropia de data examenului de ”maturitate”.
Descinderile anchetatorilor în zona Târgu Neamț și Timișești au avut loc pe 4 martie, în 10 locații. Ulterior au fost reținute și arestate cinci persoane cu vârste cuprinse între 19 și 38 de ani, între care și cei doi elevi, ambii majori. Conform DIICOT faptele ar fi avut loc în perioada 2024 – 2026 când doi suspecți ar fi recrutat, transportat și adăpostit mai multe tinere, inclusiv minore, pentru exploatare sexuală. Fetele erau ademenite cu cadouri și ieșiri la restaurant apoi erau determinate să presteze servicii sexuale contracost. Au fost identificate 17 victime, parte din acestea fiind instituționalizate în centre din Târgu Neamț.
Victimelor le erau oferite droguri, iar una din sursele de aprovizionare ar fi fost un tânăr de 19 ani, iar celălalt elev, la rândul lui, procura, deținea, vindea sau oferea stupefiante cu titlu gratuit. Anchetatorii vorbesc de diferite cantități de 2 MMC, cocaină și 4BMC, care erau oferite la vânzare cu sume cuprinse între 500 și 750 de lei la o tranzacție. Nu este prima dată când la Târgu Neamț sunt descoperite fapte de competența procurorilor specializați în criminalitatea organizată (amănunte aici).
FOTO: portal.just.ro
(G. S.)






