Reprezentanții de la 3 mari organizații sindicale din educație vor protesta astăzi, 25 iunie, la Palatul Parlamentului din București. Ei solicită anularea „prevederilor anti-educație distructive impuse prin Legea nr. 141/2025”.
„Federația Sindicatelor Libere din Învățământ, Federația Sindicatelor din Educație „SPIRU HARET” și Federația Națională Sindicală „ALMA MATER” – organizații sindicale reprezentative la nivelul sectoarelor de negociere colectivă învățământ preuniversitar, universitar și cercetare, reunind interesele a peste 300.000 de salariați – vor picheta joi, 25 iunie 2026, începând cu ora 11:00, Palatul Parlamentului. Cu această ocazie, reprezentanții angajaților din învățământ vor depune la Registratura Parlamentului cele peste 160.000 de semnături strânse pentru susținerea inițiativei cetățenești care are ca scop modificarea și completarea Legilor Educației (Legea nr. 198/2023 și Legea nr. 199/2023)”, anunță într-un comunicat sindicatele.
„Avem o delegație din județul Neamț la acțiunea de astăzi. În ultima perioadă cele două mari federații sindicale din învățământul preuniversitar au demarat o inițiativă legislativă cetățenească prin care se dorește anularea prevederilor Legii 141, care au îngenuncheat învățământul, și revenirea la dispozițiile anterioare, cele ale Legii 198 și 199. La nivelul întregii țări sunt peste 160.000 de semnături strânse care susțin această inițiativă legislativă. Astăzi conducerea celor două mari federații sindicale depun la Parlament lista cu semnături, iar inițiativa legislativă este publicată în Monitorul Oficial. Sperăm ca în această sesiune parlamentarii să o ia în discuție, să o adopte, astfel încât la începutul anului școlar viitor să beneficiem de noile prevederi”, a declarat Ionel Hociung, liderul sindical al FSLI Neamț.
Inițiativa cetățeanească își propune următoarele obiective:
- „Combaterea supraaglomerării școlare: Susținem reducerea și reglementarea strictă a numărului de beneficiari la clasă/grupă. De exemplu, în învățământul primar, o clasă trebuie să aibă, maximum 22 de elevi, în cel gimnazial maximum 26 de elevi, iar în cel liceal maximum 26 de elevi.
- Calculul corect pentru tarifele la orele în regim de plata cu ora: susținem revenirea la modul de calcul de dinainte de Legea nr. 141/2025.
- Respect pentru experiența la catedră: Solicităm revenirea la norma didactică de dinainte de Legea nr. 141/2025 și reducerea acesteia cu două ore pentru profesorii cu gradul I și peste 25 de ani vechime.
- Stimularea predării în zone defavorizate: Susținem acordarea, începând cu anul școlar 2026-2027, a unei prime de instalare neimpozabile echivalentă cu 3 salarii de bază cadrelor didactice care se titularizează în zone izolate sau defavorizate, cu condiția rămânerii pe post timp de 5 ani.
- Fără învățământ simultan în clasa a VIII-a: Susținem organizarea separată a clasei a VIII-a, indiferent de numărul de elevi. Șanse egale pentru toți!”, menționează același comunicat
Programul acțiunii de protest
- Locație: Alveola Parcului Izvor, București (în fața Palatului Parlamentului).
- Data: 25 iunie 2026. Interval Orar Activitate
10:30 – 11:00 Adunarea participanților în alveola Parcului Izvor.
11:00 – 13:00 Desfășurarea acțiunii de protest.
13:00 – 13:30 Defluirea completă a participanților.”
M.N.



„Avem o delegație din județul Neamț la acțiunea de astăzi. În ultima perioadă cele două mari federații sindicale din învățământul preuniversitar au demarat o inițiativă legislativă cetățenească prin care se dorește anularea prevederilor Legii 141, care au îngenuncheat învățământul, și revenirea la dispozițiile anterioare, cele ale Legii 198 și 199. La nivelul întregii țări sunt peste 160.000 de semnături strânse care susțin această inițiativă legislativă. Astăzi conducerea celor două mari federații sindicale depun la Parlament lista cu semnături, iar inițiativa legislativă este publicată în Monitorul Oficial. Sperăm ca în această sesiune parlamentarii să o ia în discuție, să o adopte, astfel încât la începutul anului școlar viitor să beneficiem de noile prevederi”, a declarat Ionel Hociung, liderul sindical al FSLI Neamț.

