Chișinăul a găzduit în a este zile, în premieră, cea de-a 46-a ediție a Marșului Factorilor Poștali, competiție organizată de Compania Națională „Poșta Română”, prin Fundația Poșta Română, în parteneriat cu Poșta Moldovei. Evenimentul a reunit peste 800 de poștași din România și Republica Moldova.
Din totalul participanților, 84 de factori poștali din România și 80 din Republica Moldova au luat startul în competiția sportivă propriu-zisă, într-un eveniment dedicat performanței, rezistenței și spiritului de echipă.
Județul Neamț a fost reprezentat cu succes de Marius Atomei, factor poștal din comuna Vânători-Neamț, care a reușit să urce pe podium și să obțină locul al III-lea în clasamentul masculin.
Clasamentul complet al ediției din acest an a fost următorul:
Masculin
- Victor Romașcan (Suceava)
- Vasile Costescu (Vâlcea)
- Mihai Marius Atomei (Neamț)
Feminin
- Marinela Szekely (Hunedoara)
- Maria Adriana Bănea (Sibiu)
- Mioara Făcăoaru (Harghita)
Cu o tradiție începută în anul 1977, Marșul Factorilor Poștali reprezintă mai mult decât o competiție sportivă. Evenimentul celebrează rolul important al factorilor poștali în comunitate și promovează valori precum profesionalismul, responsabilitatea și solidaritatea.
Performanța obținută de Marius Atomei aduce o nouă reușită pentru județul Neamț și pentru comunitatea din Vânători-Neamț.
Marius Atomei: “Multumesc domnului profesor Cătălin Şuhani, pentru ajutorul, sfaturile și îndrumarea oferită!”









