A fost o vreme când la sintagma „vin turcii“, se pârjoleau grânele, se otrăveau fântânile, se ascundeau femeile și copii și ceva mai încoace … se ocupau gările. Acuma nu se mai pomenește așa ceva, între regimul lui Erdogan și cel postdecembrist de la noi fiind relății cu duiumul, și de la noi la ei ( fetele știu ce și cum), dar și vițăvercea, urbele noastre fiind bine garnisite cu locante de profil, bașca negoț cât încape, că este cu ce
joi, iunie 25
Actual >>
- 460.000 de lei pentru Zilele Cetății Neamț. Trei zile de festival medieval, concerte și reconstituiri istorice
- Secretul din spatele încheieturii: de ce unele persoane aleg mereu greșit când cumpără un ceas
- Cazul Verdeș: fiul criminal rămâne în arest preventiv
- România cere la Bruxelles schimbarea statutului ursului brun. În Neamț sunt peste 60 de semnalări în 2026
- Cazinourile online și bonusurile fără depunere 2026 – cum le alegi și ce merită analizat înainte să joci
- Tehnologie și relaxare: cum influențează mediul online obiceiurile de petrecere a timpului liber
- VIDEO. Dezbatere privind transportul public la Consiliul Județean Neamț
- Fără probleme la Evaluarea Națională – Matematică în Neamț
- Prefectura anunță: caz de pestă porcină confirmat în Neamț
- Investiție majoră pentru turismul din Neamț: Băile Oglinzi primesc finanțare de 46,8 milioane lei

