Platinum Optic
Platinum Optic
Platinum Optic
Close Menu
Stiri Neamt
    Facebook X (Twitter) Instagram WhatsApp Telegram RSS YouTube
    vineri, august 14
    Facebook X (Twitter) YouTube Telegram RSS Instagram
    • Despre noi
    • Contact
    • Arhiva
    Stiri Neamt
    • Actual
    • Analiză
    • Anchetă
    • Economie
    • Politic
    • Social
    • Economie
    • Sport
    Actual >>
    • Târgu-Neamț își întărește statutul de placă turnantă al traficului cu țigări de contrabandă: Șapte persoane reținute după perchezițiile DIICOT, 800.000 de țigarete, bani și un lingou de aur, ridicate
    • Final de telenovelă la Zănești. Fostul primar, Ioan Filip a pierdut procesul prin care dorea redobândirea funcției – decizia este definitivă
    • Din lumea celor care nu cuvântă. Azi, Primăria Târgu-Neamț
    • ZeroBet propune jocul fără bani reali: divertisment fără mize, datorii și pierderi
    • Tupeu maxim la Târgu-Neamț: furt chiar în parcarea din fața sediului Poliției
    • Șocant. Gemeni și fratele lor, abandonați de părinți la Roman
    • Reclamație după blocajele privind accesul auto de la Spitalul Județean Neamț: „Bolnavii oncologici sunt nevoiți să urce pe jos”
    • Acciza la motorină scade cu 20%, dar numai pentru 16 zile. Șoferii ar putea economisi 68 de bani pe litru
    • Alături de Brantner, Paprec se extinde în cinci noi țări din Europa Centrală și de Est
    • Peste 20 de posturi pentru medici vor fi scoase la concurs de Spitalul Județean Neamț
    Stiri Neamt
    Prima pagină » Actual » Tonul PSD-ului, dat de la Neamț. Muzicanții rămân la București
    dragnea - Tonul PSD-ului, dat de la Neamț. Muzicanții rămân la București
    Actual ianuarie 16, 2016

    Tonul PSD-ului, dat de la Neamț. Muzicanții rămân la București

    By MesagerulNiciun comentariu3 Mins Read
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email Copy Link
    Fii informat cu Google News
    Adauga-ne ca sursă preferată de știri

    dragnea si arseneLiviu Dragnea, liderul social democraților, a anunțat, după întrunirea Comitetului Executiv Național, care a avut loc sâmbătă, 16 ianuarie, la Piatra Neamț, că strategia pe care o pune în aplicare Partidul Social Democrat (PSD) în perioada imediat următoare este gândită după o idee primită de la Neamț. Este vorba de atragerea de membri noi în partid. „Astăzi am aprobat un proiect important, inițiat la ideea domnului Ionel Arsene și a organizației PSD Neamț, care vine în continuarea hotărârilor adoptate la congresul PSD, și anume – o hotărâre importantă, de deschidere a partidului către societate, către oameni. Se referă la modalitatea prin care vrem să construim listele pentru consiliile locale, la alegerile din iunie 2016“, a declarat Liviu Dragnea.

    Profilul membrilor la care aspiră PSD

    Strategia propusă de nemțeni se referă la atragerea de noi membri în rândul social-democraților, dar nu orice fel de membri, ci unii care să atragă automat și voturile electoratului. „Vom iniția acțiuni așa cum am început în Neamț, pentru că la Neamț am stabilit să fie un proiect pilot. Cetățenii vor avea posibilitatea să propună, din cadrul comunității respective, oameni pe care îi apreciază, care nu sunt membri de partid și pe care ar dori să-i vadă în consiliul local. Să fie oameni în care au încredere, în afară de membrii noștri de partid, care, din varii motive, au stat în afara scenei politice, dar care ar dori să se implice. Sunt mulți oameni care au inițiativă, care au notorietate, care au experiență și foarte multe idei și care ar putea reprezenta un plus pentru dezvoltarea unei comunități“, este de părere liderul social-democraților.

    Conform lui Dragnea, nemțenii au demarat acest proiect de o lună de zile și reacțiile sunt pozitive, astfel încât strategia pornită de moldoveni va deveni regulă pe plan național la nivelul PSD, în perioada imediat următoare.

    Patru PSD-iști, propuși pentru Primăria Piatra Neamț

    dragneaCampaniile electorale din 2016 ale PSD vor fi conduse de secretarul general Marian Neacșu, gabriela fireacare, în săptămâna următoare trebuie să își formeze echipa de campanie și să stabilească o strategie clară a partidului pentru campania electorală. „În ultima săptămână din ianuarie, pe 27, 28 și 29 ianuarie vom avea întâlnirea grupurilor parlamentare și, de asemenea, Comitetul Executiv Național, care va stabili politica de alianțe pentru alegerile din acest an“, a precizat Liviu Dragnea.

    Acesta a anunțat că le-a cerut președinților de organizații județene să vorbească pe plan local, cu membrii de partid, pentru a putea stabilit, la final, dacă se va merge sau nu în alianță la alegeri, iar decizia să reprezinte dorința majorității.

    Ionel Arsene, președintele organizației nemțene a social-democraților, a anunțat că, la Piatra Neamț, PSD are în vedere patru persoane pentru funcția de primar al municipiului și că, în următoarele două săptămâni, va fi aleasă o persoană din cele patru.

    PSD-iștii își deblochează conturile până la finalul lunii

    Social-democrații au contul principal blocat. S-a ajuns la acest lucru din cauza cheltuielilor pentru lansarea campaniei prezidențiale a fostului premier, Victor Ponta. „Cred că este o restanță de 1,7 milioane de lei, dar nu cunosc suma exactă. Am stabilit ca situația să fie remediată până la finalul lunii ianuarie. Vor fi achitate toate cotizațiile restante. Dacă ai conturile blocate, nu poți depune lista“, a spus Liviu Dragnea.

    Andreea Amariei

    Parteneri

    Mesagerul Bacău VIDEO-FOTO. Umbrărescu trage tare pe Autostrada A7 la Filipești, Bacău ZCH Video – Foto. Mobilizare de forțe pe Autostrada A7 în Neamț și Bacău NewsEdge Ce poți face în București în weekend. Film, astronomie, festivaluri și evenimente culturale în zilele de 15 și 16 august BusinessEdge Analiză: Bursele europene sfidează „blestemul” din august. 5 crize explică reputația proastă a lunii
    Ionel Arsene Liviu Dragnea Partidul Social Democrat (PSD) Victor Ponta
    Follow on Google News Follow on Facebook Follow on Instagram Follow on YouTube
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Copy Link WhatsApp
    Previous ArticleIncendiul de la Roznov, ziua de după… FOTOGRAFII * OPINII
    Next Article TRADIȚII: Filipii de iarnă
    Mesagerul
    • Website

    Adresa: str. Baltagului, nr. 6, Piatra Neamt telefon: 0233/235.907 fax: 0333/816.194

    Poate te intereseaza si...

    perchezitii tigari tg neamt - Târgu-Neamț își întărește statutul de placă turnantă al traficului cu țigări de contrabandă: Șapte persoane reținute după perchezițiile DIICOT, 800.000 de țigarete, bani și un lingou de aur, ridicate

    Târgu-Neamț își întărește statutul de placă turnantă al traficului cu țigări de contrabandă: Șapte persoane reținute după perchezițiile DIICOT, 800.000 de țigarete, bani și un lingou de aur, ridicate

    august 14, 2026
    Zanesti Ioan Filip - Final de telenovelă la Zănești. Fostul primar, Ioan Filip a pierdut procesul prin care dorea redobândirea funcției – decizia este definitivă

    Final de telenovelă la Zănești. Fostul primar, Ioan Filip a pierdut procesul prin care dorea redobândirea funcției – decizia este definitivă

    august 14, 2026
    tg primaria - Din lumea celor care nu cuvântă. Azi, Primăria Târgu-Neamț

    Din lumea celor care nu cuvântă. Azi, Primăria Târgu-Neamț

    august 14, 2026
    Add A Comment
    Leave A Reply Cancel Reply

    reclama zerobet.ro
    Reclama Liceu Parhon
    Renault
    Anunturi intrerupere EON
    Program transport public
    Program transport public
    www.asclepion.ro
    reclama publiserv
    Anunt angajare Urban Grup Environment
    reclama gustari spatiale
    reclama stpn
    anunt angajare
    reclama econeamt
    reclama Drupo
    reclama soundservice
    reclama
    reclama trustccdp
    vremea papagalilor
    reclama Bratner
    reclama Fiscal Service
    reclama Danirom
    reclama Danlin
    Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest YouTube
    • Politica prelucrare date personale
    mesagerulneamt.ro © 2026

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.