Bălțătești: Festival de datini și obiceiuri de Anul Nou

 

Duminică, 31 decembrie, primăria comunei Bălțătești vă invită să admiraţi datinile şi obiceiurile locale de Anul Nou. Primarul Emilia Acozmei se aşteaptă ca în parcarea din spatele primăriei să se adune sute de oameni. Pe scenă vor urca elevi ai şcolilor din comună, colindători şi urători locali, cât şi talente locale.

„În fiecare an pe 31 decembrie încercăm să promovăm tradițiile noastre de Anul Nou lăsate din moși strămoși. Avem obligația și datoria morală să le păstrăm și să le promovăm. De altfel, pe scenă vor urca doar talente locale, ansambluri din comuna noastră, pentru că avem mulţi copii şi tineri talentaţi. Invit şi aştept toţi cetăţenii comunei noastre să fim împreună pe 31 decembrie începând cu orele 10”, ne-a spus primarul Emilia Acozmei.

La ediţia de anul trecut, Ansamblul folcloric „Miorița Bălțătești”, Arnăuții din Bălțătești și Arnăuții din Valea Seacă au oferit un spectacol pe cinste.

C. T. STURZU

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.