Colegiului Medicilor Neamț se întrunește astăzi, 28 februarie, în ședință. Ordinea de zi a Biroului executiv, din câte ni s-a comunicat, nu este una ce poate fi dată publicității. Dar președintele colegiului, dr. Josef Koszeghi, ne-a dezvăluit că cei 13 membri vor discuta, dincolo de problemele apărute de la precedenta întrunire, și cazul Sechel. Ce anume, însă, va fi discutat în mod real astăzi, președintele colegiului a evitat să nuanțeze, precizând doar că „este o reclamație a domnului Sechel, am mai solicitat anumite documente medicale, să vedem în ce stadiu suntem”. Nici alți medici din Biroul executiv nu par a ști exact care sunt noutățile în cazul Sechel, dar „poate au venit rezultatele de la examenul histopatologic, vom vedea”.

În plângerea depusă de Cătălin Sechel sunt o serie de întrebări care își așteaptă și acum răspunsul. Soțul văduv este decis să meargă mai departe pentru aflarea adevărului, a celor care se fac responsabili de modul în care a fost tratată afecțiunea cardiacă a Geaninei Sechel pe timpul cât a fost internată în spital pentru a naște, de felul în care medicul cardiolog a răspuns după trei ore la solicitarea de a consulta lehuza aflată în criză cardiacă, cu puls 212. „Am solicitat acum o lună de zile, prin intermediul avocatului, mai multe documente de la spital, aștept să vedem ce vom primi”, ne-a declarat astăzi Cătălin Sechel.
Rămâne de văzut ce vor discuta astăzi medicii din Biroul executiv și dacă nu cumva vor lua la cunoștință despre opinia neutră a vreunui coleg specialist cardiolog și a unui coleg specialist obstetrician de la clinici din țară asupra cazului Geanina Sechel. Asta, dacă cumva s-au cerut părerile și altor medici recunoscuți pentru experiența profesională și probitatea morală care, fără patimă și absolut aplecat pe datele cazului, ar putea avea o opinie detașată. Altfel, întâlnirea de astăzi a Colegiului Medicilor Neamț ar rămâne una obișnuită, ce trebuie bifată o dată pe lună. (C.I.)





