Liga a IV-a, Seria B: Punctaj maxim pentru Cordun, Horia şi Valea Ursului

pietricica turism
MOLDOVA CORDUN FOTO: Facebook

Duminică, 8 septembrie, s-au disputat partidele etapei a treia şi în cadrul Seriei B a Ligii a IV-a. Lidera la zi, formaţia Moldova Cordun, a obţinut o nouă victorie detaşată, 8-2 (3-1) cu WST Oniceni şi, cel puţin momentan, pare a nu avea adversar pe măsură în acest sezon. Au marcat: Andrei Paraschiv (3), Sergiu Gugoaşă, Cătălin Adafinei, Mihai Moisii, Dănuţ Rusu şi Ovidiu Tălmăcel. „Duminică a fost un meci frumos, controlat de la un capăt la altul de formaţia noastră. S-au marcat 10 goluri, dintre care 8 au fost de partea noastră. Publicul prezent pe arena din Cordun a avut parte de o partidă spectaculoasă, cu multe goluri şi faze frumoase de poartă. Conducerea tehnică şi jucătorii sunt fericiţi că echipa noastră se menţine pe primul loc în L4SB şi după acest meci”, a declarat Cristian Cocea, purtătorul de cuvânt al formaţiei Moldova Cordun.

Şi Victoria Horia s-a impus în deplasarea de la Voinţa Bozieni, scor 6-3 (3-1). Oficialii acestei echipe se declară nemulţumiţi totuşi de jocul prestat. „A fost un joc interesant. Adversarii chiar mi-au plăcut. Destul de buni şi, de asemenea, fără scandal, fără faulturi dure! Din păcate sunt ceva probleme la noi. Nici la Oniceni, nici acum la Bozieni nu am jucat foarte bine, în ciuda victoriilor. Ca lot suntem ceva mai buni ca sezonul trecut, dar ca joc încă nu se vede pe teren. Posibil să fie de vină debutul de campionat sau chiar şi faptul că intrăm ceva mai lejer în joc, mai cu nasul pe sus, de ce să nu o recunoaştem. E important că învingem meci de meci, dar de joc suntem nemulţumiţi”, a precizat Bogdan Găucan, antrenor-jucător la Victoria Horia.

Şi a treia favorită a seriei a încheiat victorioasă etapa de duminica trecută: Voinţa Valea Ursului-Stejarul Stăniţa 4-2 (2-1). „Am jucat împotriva prietenilor noştri de la Stejarul Stăniţa. A fost un meci frumos cu multe ocazii la ambele porţi. Noi am ratat şi o lovitură de la 11 metri. Sper să mergem în continuare aşa din punctul de vedere al rezultatelor. Avem acum deplasarea de la Trifeşti, dar pregătim deja şi meciul de acasă cu Victoria Horia. Ei formează o echipă foarte puternică, dar ne dorim să luăm toate punctele. Obiectivul clasării între primele patru echipe ale seriei prinde din ce în ce mai mult contur”, a menţionat Vlad Smeria, antrenorul formaţiei Voinţa Valea Ursului.

Alte rezultate din runda de pe 15 septembrie: Cetatea Gâdinţi-Moldova Pildeşti 3-3 (2-0), Vulturul Costişa-Siretul Doljeşti 1-1 (0-0) şi Voinţa Ion Creangă-Unirea Trifeşti 1-0 (1-0).

1MOLDOVA CORDUN33002449
2Victoria Horia33001449
3Voinţa Valea Ursului3300939
4Voinţa Bozieni32011296
5Vulturul Costişa3111484
6Voinţa Ion Creangă2101223
7Stejarul Stăniţa3102583
8WST Oniceni31027123
9Siretul Doljeşti2011131
10Moldova Pildeşti3012491
11Cetatea Gâdinţi30126161
12Unirea Trifeşti30032120

Duminică, 22 septembrie, în etapa a patra, sunt programate meciurile: Moldova Pildeşti-Moldova Cordun, Victoria Horia-Voinţa Ion Creangă, Unirea Trifeşti-Voinţa Valea Ursului, WST Oniceni-Voinţa Bozieni, Stejarul Stăniţa-Vulturul Costişa şi Siretul Doljeşti-Cetatea Gâdinţi. (M. CONSTANTINESCU)

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.