LIGA A IV-A Clarificări în ambele serii, cu două runde înaintea finalului turului

pietricica turism

Duminică, 27 octombrie, au avut loc partidele etapei a noua în cadrul Ligii a IV-a, Seria A. Lidera Bradu Borca continuă parcursul de regularitate, cu un nou scor fluviu, 12-2 (6-0), în faţa Flăcării Brusturi. Şi a doua favorită a seriei şi a campionatului, Speranţa Răuceşti, a reuşit un rezultat detaşat, 6-0 (3-0), pe terenul formaţiei Zorile Urecheni. Au marcat: Patrichi (2), Bânga, Cucoş, Monoranu (2). De altfel şi celelalte două echipe din cvartetul fruntaş au obţinut victorii, astfel că distanţa primelor 4 faţă de urmăritoare a crescut la 5 puncte: AS Grumăzeşti-Ozana Timişeşti 0-4 (0-1) – marcatori: Sandu (2) şi Ursariu (2) – şi Bravo Bodeşti-Energia Pângăraţi 3-1 (2-0). Alte rezultate: ASF Girov-Stejarul Ţibucani 1-6 (0-4) – marcatori pentru oaspeţi: Apreutesei (3), Nistor, Bejan și Amarinei – şi Voinţa Dochia-Viitorul Podoleni 2-1 (1-0).

1BRADU BORCA990057627
2Speranţa Răuceşti980139824
3Ozana Timişeşti9612341419
4Bravo Bodeşti9612281819
5Stejarul Ţibucani9423241314
6Zorile Urecheni9405222812
7Energia Pângăraţi9333182412
8Flacăra Brusturi9315233810
9AS Grumăzeşti92168317
10Viitorul Podoleni920715336
11ASF Girov911710334
12Voinţa Dochia91084363

Duminică, 3 noiembrie, în penultima etapă a turului, sunt programate partidele: Ozana Timişeşti-Bradu Borca, Energia Pângăraţi-Speranţa Răuceşti, Flacăra Brusturi-Bravo Bodeşti, Stejarul Ţibucani-AS Grumăzeşti, Voinţa Dochia-Zorile Urecheni şi Viitorul Podoleni-ASF Girov.

Duminică, 27 octombrie, au avut loc partidele etapei a noua în cadrul Ligii a IV-a, Seria B. Principalul eveniment al rundei a fost egalul făcut de Moldova Cordun, pe teren propriu, scor 2-2 (2-1), în compania Voinţei Bozieni.

“Am intrat pe teren cu impresia că suntem deja câştigători, iar formaţia oaspete ne-a taxat. Deşi am marcat repede, printr-un supergol reuşit de Robert Mocanu, formaţia Voinţa Bozieni ne-a surprins pe contraatac şi a înscris un gol norocos. Am revenit în joc şi, după o grămadă de ocazii irosite la poarta adversă, Robert Mocanu a înscris din nou, cu o lovitură de cap, stabilind şi scorul la pauză. În mitanul secund noi am atacat cu toată echipa, iar formaţia oaspete s-a apărat foarte bine, reuşind câteva contraatacuri-surpriză şi ne-a egalat, dl. profesor Crăşnuţă reuşind un gol fabulos, la vinclu, cu toată opoziţia portarului Bordianu. Deşi am avut multe ocazii de a prelua conducerea, nu am mai reuşit acest lucru, fiindcă formaţia oaspete a stat foarte bine în defensivă. Felicităm ambele echipe pentru jocul oferit, cu faze frumoase de poartă şi execuţii tehnice individuale. Nu considerăm că am intrat într-un moment de criză, deoarece nu am mai câştigat de două etape, campionatul este lung şi avem timp să recuperăm punctele pierdute cu Horia şi Bozieni”, a declarat Cristian Cocea, purtătorul de cuvânt al Moldovei Cordun.

De egalul Moldovei Cordun a profitat Voinţa Valea Ursului, care a învins, în deplasare, la Vulturul Costişa, scor 3-1 (1-0), şi a urcat pe treapta a doua a clasamentului. Lidera la zi nu a avut probleme în a-şi adjudeca cele 3 puncte pe terenul ultimei clasate: Moldova Pildeşti-Victoria Horia 0-10 (0-5). Alte rezultate din runda de duminica trecută: Voinţa Ion Creangă-Cetatea Gâdinţi 6-0 (2-0), WST Oniceni-Stejarul Stăniţa 4-1 (3-1) şi Siretul Doljeşti-Unirea Trifeşti 3-4 (2-2).

1VICTORIA HORIA990046727
2Voinţa Valea Ursului980131924
3Moldova Cordun971157822
4Voinţa Ion Creangă9513191616
5Voinţa Bozieni9513252516
6Stejarul Stăniţa9405212512
7WST Oniceni9315222810
8Vulturul Costişa9315152110
9Unirea Trifeşti930615319
10Siretul Doljeşti913514256
11Cetatea Gâdinţi911714424
12Moldova Pildeşti901810521

Duminică, 3 noiembrie, în penultima etapă a turului, sunt programate partidele: Victoria Horia-Siretul Doljeşti, Voinţa Valea Ursului-Cetatea Gâdinţi, Voinţa Ion Creangă-Moldova Cordun, Voinţa Bozieni-Moldova Pildeşti, Unirea Trifeşti-Stejarul Stăniţa şi Vulturul Costişa-WST Oniceni. (M. CONSTANTINESCU)

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.