Păstrăveni: Festivalul „Tradiţii şi obiceiuri de iarnă”

Duminică, 29 decembrie, primăria comunei Păstrăveni, în parteneriat cu Centrul pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare”, organizează cea de-a IV-ediţie a Festivalului „Tradiţii şi obiceiuri de iarnă”. Evenimentul va avea loc la ora 12,30, în spatele sediului primăriei din comună, unde localnicii, dar şi locuitorii din comunele învecinate vor avea ocazia să vadă reprezentaţia unică a Urşilor de la Asău, cap de afiş al festivalului. Partea de obiceiuri de iarnă este completată de Ansamblul Folcloric „Floricica de la Munte”, urmată de cântul tradiţional al colindelor de către Ansamblul „Cerbul” de la Cepleniţa (Iaşi), dar şi de reprezentații ale talentelor locale.

Acest festival începe să devină o tradiţie în comuna noastră, şi de la an la an este tot mai bine organizat şi, în egală măsură, apreciat de locuitorii comunei, dar şi de vecinii noştri. Prin acest festival încercăm să ne păstrăm tradiţiile şi obiceiurile, astfel încât tinerii din comuna noastră să cunoască istoria acestor locuri şi să le respecte. Aşteptăm toată suflarea comunei la acest festival, pentru a trece în anul care vine cu speranţă, cu optimism, cu gânduri bune şi cu voie bună. Transmit tuturor locuitorilor comunei Păstrăveni, sărbători fericite, un an bun, cu belşug şi putere de muncă”, a declarat Anton Gorea, primarul comunei Păstărveni.

C.T. STURZU

alegeri locale psd

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.