
Dreptul de a circula gratis, doar pe un singur traseu, cel de acasă la şcoală şi invers, se poate obţine în baza unei legitimaţii cu 60 de călătorii emise de transportatorul ce operează pe acea zonă. Elevii sau părinţii acestora trebuie să se prezinte la operatorul de transport cu carnetul de elev (care, de regulă, are fotografia elevului) vizat pentru anul şcolar în curs. Legitimaţiile vor fi nominale şi netransmisibile.
Atenţie însă, în cazul pierderii, distrugerii sau furtului acestui document, elevul îşi pierde acest drept, el fiind nevoit să suporte costul abonamentului pentru restul anului.
Angela Croitoru





