Oferta educaţională 2021/2022 a Liceului Tehnologic Economic-Administrativ Piatra Neamţ

„O şcoală europeană pentru copiii noştri”

 

Liceul Tehnologic Economic-Administrativ Piatra Neamţ a luat fiinţă în 1990, prin transformarea Liceului Industrial, cu profil construcţii şi lucrări publice, în Grup Şcolar cu profil Economic Administrativ – învăţământ liceal, profesional şi postliceal. Școala noastră este singura unitate de învățământ  din judeţul Neamţ care asigură o instruire de specialitate în profilul servicii la toate specializările şi nivelurile de calificare. Activitatea instructiv-educativă se desfășoară în trei corpuri de clădire în care se găsesc săli de clasă, cabinete și laboratoare de specialitate. Clădirea internatului şi cea a cantinei au fost reabilitate şi transformate într-o modernă bază de instruire practică pentru elevii de la profilul turism şi alimentaţie publică printr-un proiect finanțat de UE prin Programul PHARE-VET.

Misiunea şcolii: Ne propunem să creăm condițiile de acces la educație de calitate și înaltă performanță pentru tinerii din județul Neamț, în vederea formării ca oameni și profesioniști de carieră în domeniul servicii, în acord cu dimensiunea europeană a cerințelor vieţii şi pieţei muncii. Serviciile oferite de școala noastră au la bază calitatea, performanţa, promovarea valorilor europene, egalitatea şanselor pentru participanţi şi deschiderea spre învăţare pe tot parcursul vieţii. Liceul Tehnologic Economic-Administrativ Piatra Neamţ este instituţia în care elevii descoperă şi îşi dezvoltă aptitudinile, aici se încurajează competiţia şi performanţa, se formează gândirea critică şi se oferă şanse reale de orientare a carierei.

OFERTA EDUCAŢIONALĂ A ŞCOLII 2021/2022

ÎNVĂȚĂMÂNT LICEAL, ZI – 6 CLASE

– Specializarea TEHNICIAN ÎN ACTIVITĂŢI ECONOMICE – 3 CLASE

– Specializarea TEHNICIAN ÎN ACTIVITĂŢI DE TURISM – 3 CLASE

ÎNVĂȚĂMÂNT PROFESIONAL 4 CLASE

– Specializarea LUCRĂTOR ÎN TURISM – 1 CLASĂ

– Specializarea BUCĂTAR – 1 CLASĂ

– Specializarea OSPĂTAR – 1 CLASĂ

– Specializarea COMERCIANT – VÂNZĂTOR ½ CLASĂ

– Specializarea FRIZER-COAFOR-MANICHIURIST-PEDICHIURIST – ½ CLASĂ

Adresa:

str. Alexandru Lăpuşneanu, nr.16, Piatra Neamţ

E-mail: [email protected]

Web: http://lteant.wordpress.com

Telefon: 0233/211552; Fax: 0233/212328.

Scrie un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *