Actualizare: Astăzi, 4 august, lucrările de pe coridorul de mobilitate de pe Bulevardul Traian au ajuns în faţa Spitalului Judeţean de Urgenţă. Trafic îngreunat în zona spitalului, câte o bandă pe fiecare sens de mers, din mijlocul şoselei, fiind blocate din cauza lucrărilor.


Știre inițială: Începând de astăzi, 3 august, în municipiul Piatra Neamț se desfășoară lucrări în diferite zone ale orașului pentru implementarea primei faze a proiectelor de mobilitate urbană. În momentul de față se lucrează:
- În cadrul proiectului pentru Sistemul de Management Inteligent, pe strada Petru Rareș – se fac săpături, apoi se vor refacere trotuare;
- În cadrul proiectul pentru modernizarea iluminatului public, pe strada 1 Decembrie;
- În cadrul proiectul pentru modernizarea stațiilor de așteptare, în zona 1 Mai.
Traficul este îngreunat pe Bulevardul Traian în zona dintre Colegiul Tehnic „Gheorghe Cartianu” și Spitalul Județean de Urgență unde prima bandă este obturată.
De asemenea, se circulă pe o singură bandă și pe str. Petru Rareș, unde se efectuează lucrări în zona Hotel Atlas.



Pe tot parcursul săptămânii acesteia se vor efectua lucrări pe următoarele străzi:
- General Nicolae Dăscălescu: pentru realizarea noilor stații de transport în comun se fac decopertări și se lucrează la fundații la stațiile nr. 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 75.
- Piața Ștefan cel Mare, Str. 1 Decembrie și Bd. Republicii: se înlocuiesc vechile console, iar corpurile de iluminat se schimbă cu tehnologie LED prin proiectele de modernizare și extindere a iluminatului public.
- Pe străzile Lutăriei, Călugărului și Veteranilor: se fac săpături și se toarnă fundațiile pentru stâlpii de iluminat, în vederea extinderii sistemului de iluminat public.
- Bulevardele Decebal, Traian, Dimitrie Leonida, 9 mai și străzile Petru Rareș, Mihai Sadoveanu și Titu Maiorescu se execută lucări de canalizație pentru fibra optică. pentru sistemul de Management inteligent al traficului.
(M.Z.)

Parteneri
Mesagerul Bacău Bani europeni pentru micii fermieri: între 50.000 și 100.000 de euro/proiect pentru legumicultură, floricultură, zootehnie și utilaje
ZCH FOTO. Accident grav pe E85, la ieșirea din Roman: două persoane au rămas încarcerate
NewsEdge China lansează „Drumul Mătăsii de Gheață”, o nouă rută comercială prin Arctica
BusinessEdge Tesla pregătește lansarea Cybercab, taxiul autonom fără volan și pedale. Primele curse vor începe în august


