

Școala Domnească și-a deschis porțile în fața primilor 288 de elevi, pentru prima dată, la 01 iunie 1853, atunci când, așa după cum frumos spunea regretatul domn profesor Vrîncianu V. – “s-a aprins lumina în Tîrgul de sub Cetate “, iar primul învățător al școlii a fost Isaia Teodorescu, cunoscut drept “ Popa Duhul “ din scrierile lui I. Creangă.

Un înțelept a spus cândva, că pentru fiecare națiune, principalul lucru după pâine este școala, iar după mama, profesorul !

Dragi colegi, cu această ocazie, îmi exprim întreaga apreciere față de corpul profesoral pe care îl constituiți, față de activitatea pe care o desfășurați în această prestigioasă unitate de învățământ dar mai ales, față de rezultatele muncii dumneavoastră.

Sau rezultatele constant bune obținute de absolvenții claselor a opta, care ne-au adus de mult ori satisfacții frumoase, școala noastră clasându-se în ultimii ani, o dată pe locul trei pe județ și de două ori în top 10 școli pe județ, sau elevi clasați între primii 10 absolvenți de clasa a opta din județ.
De asemenea, în cadrul etapelor de mobilitate din proiectele Comenius sau Erasmus+, pe care școala noastră a reușit să le acceseze, ne-am întors cu rezultate frumoase ( diplome, medalii ) și mândri de modul în care elevii și cadrele didactice au reprezentat școala în străinătate ( Germania, Spania, Polonia, Grecia, Ungaria, etc ).

Performanța școlară exprimă calitatea profesorilor, iar acolo unde este performanță, există profesori foarte buni !Mai presus de orice rezultat, am apreciat însă modul în care ați reușit să vă apropiați de sufletul copiilor, să modelați caractere, iar în final, să dați societății oameni deosebit de bine pregătiți.

Cred însă cu tărie că această școală și-a păstrat în permanență acea notă distinctă, care a devenit o caracteristică a școlii și care face parte acum din cultura organizațională a școlii: un corp profesoral de elită, capabil de performanțe deosebite, și care formează tineri capabili să facă față provocărilor prezentului.
O prioritate a noastră este îngrijirea și administrarea în bune condiții a bazei materiale a școlii. Condiții bune de studiu înseamnă un act educațional corespunzător cerințelor actuale, iar copiii trebuie să revină zi de zi, la școală, cu plăcere, știind că vor găsi aici, în permanență, condiții și un mediu de studiu drag lor.

În cele patru corpuri de clădire destinate elevilor din ciclul primar și gimnazialexistă un număr de 21 de săli de clasă, 1 laborator de fizică – chimie, 1 bibliotecă cu 16.000 de volume, 1 laborator de informatică, 1 sală de sport, 5 birouri, 1 cabinet medical, 6 grupuri sanitare, un frumos loc de joacă în aer liber pentru elevii claselor pregătitoare și a I-a, parcare auto, curte.
În cele două corpuri de clădire care asigură derularea actului educațional al preșcolarilor, sunt 11 săli de clasă, 1 cantină, 1 sală de sport, 1 cabinet medical, 4 vestiare, 1 spațiu de joacă în aer liber, 1 magazie, 1 refugiu pentru protecție în caz de dezastre.
Ținând cont de trecutul impresionant, nu-mi rămâne decât să doresc Școlii Gimnaziale Domnești “ La trecutu-ți mare, mare viitor ! “
Cu respect, Director, Prof. Eugen Pintrijel




