Autoritățile chineze cer plata sumei de 270.000 de dolari pentru ca Alina Apostol, o româncă de 36 de ani condamnată la 13 ani și 6 luni de închisoare pentru fraudă bancară, să poată fi transferată în România. Suma include prejudiciul de 215.000 de dolari adus companiei Huanhui Consulting din Shanghai și amenda penală de 55.000 de dolari stabilită prin sentință.
Ministerul Justiției a confirmat, într-un răspuns oficial transmis pe 13 octombrie 2025, că procedura de transfer „rămâne în așteptare” până la achitarea integrală a datoriei. Deși familia a plătit deja 55.000 de dolari în august 2024, banii au fost direcționați către compania păgubită, iar autoritățile chineze nu o consideră plată a amenzii.

Potrivit Ministerului Justiției, statul chinez nu poate aproba transferul până la plata completă a despăgubirilor și a amenzii. În februarie 2025, după o videoconferință între autoritățile chineze și cele române, partea chineză a acceptat adaptarea pedepsei la legislația română – 9 ani și 4 luni în loc de 13 ani și 6 luni –, însă transferul efectiv rămâne blocat.

În 2019, Tribunalul din Shishi a condamnat-o la 13 ani și 6 luni de închisoare și la plata sumei totale de 270.000 de dolari. Sentința a rămas definitivă două luni mai târziu, la Tribunalul Quanzhou.
În martie 2023, Curtea de Apel București a recunoscut hotărârea chineză și a adaptat pedeapsa la legislația română, pentru a permite repatrierea.
Românca este încarcerată în prezent în Penitenciarul de Femei Fuzhou, unde, potrivit foștilor deținuți, munca este obligatorie, iar recompensa constă doar în hrană. Programul zilnic ajunge la 16 ore, șase zile pe săptămână, iar alimentația este minimală, bazată aproape exclusiv pe orez și legume.
Familia susține că starea de sănătate a Alinei s-a degradat foarte mult, iar comunicarea cu autoritățile chineze este dificilă. Tatăl ei a fost primit de cinci ori în audiență la Ministerul Justiției, pentru a fi informat despre evoluția cazului.
Scriitoarea și realizatoarea TV Natașa Alina Culea a publicat o scrisoare deschisă adresată Ministerului Justiției și Ministerului Afacerilor Externe, cerând intervenție diplomatică și negocieri directe cu autoritățile chineze.
Marius Balo, care a petrecut opt ani într-o închisoare chineză și a fost eliberat prin intervenția statului român, a vorbit despre situația Alinei Apostol în cadrul emisiunii Cafeaua de dimineață de pe Mesagerul de Neamț.
Potrivit Ministerului Justiției, transferul rămâne suspendat până la achitarea completă a sumei cerute de China. Dacă nu va fi aprobat transferul, Alina Apostol va continua să execute pedeapsa în penitenciarul din Fuzhou până pe 20 iunie 2031.
Foto: Facebook, Marius Balo
Sandu Munteanu




