Începând de miercuri, 17 decembrie, Spitalul Orășenesc Târgu-Neamț are o nouă conducere medicală. În urma demisiei medicului Aurelian Tanasă, funcția de director medical a fost preluată, cu titlu interimar, de dr. Caesar Lucachi, numit prin decizia managerului unității, Mihaela Antohi.
Dr. Caesar Lucachi a mai ocupat această funcție în perioada iunie 2017 – decembrie 2018. Contactat telefonic, noul director medical interimar ne-a confirmat numirea: „Într-adevăr, am fost numit interimar pentru o perioadă de șase luni, până la organizarea concursului. Este o nouă provocare pentru mine și voi încerca să-mi îndeplinesc atribuțiile conform fișei postului.”
Tot prin decizia managerului spitalului, începând de ieri, funcția de șef al Secției Chirurgie a fost preluată, pentru o perioadă de șase luni, de medicul chirurg Tatiana Ciocoiu.
“Este, fără îndoială, o provocare pentru mine, însă sunt optimistă și am încredere că va fi bine. Lucrez de 6 ani la acest spital, și le mulțumesc tuturor celor care au avut încredere în mine”, ne-a declarat dr. Tatiana Ciocoiu.
Despre activitatea celor doi medici, Mesagerul de Neamț a realizat anterior un reportaj în premieră la Spitalul Orășenesc Târgu-Neamț.(aici).
C.T.S.

Parteneri
Mesagerul Bacău Nouă incendii de vegetație izbucnite într-o singură zi în județul Bacău au pârjolit 48 de hectare. Vinovații riscă să piardă subvențiiile APIA
ZCH Botoșani. Doi frați reținuți după ce ar fi tăiat arbori și agresat un pădurar
NewsEdge Uniforma ca formă de libertate. De ce oamenii de succes aleg simplitatea vestimentară
BusinessEdge Capacitatea de rafinare a Europei va scădea cu 20% până în 2035. Criza energetică nu schimbă direcția industriei

