Având în vedere faptul că urmează zile de foc Instituția Prefectului Neamț, prin Comitetul Județean pentru Situații de Urgență, a dispus măsuri pentru gestionarea riscurilor provocate de valul de căldură persistent, caniculă, secetă hidrologică și pedologică.
Comitetele locale pentru situații de urgență trebuie să se întrunească în ședințe extraordinare pentru a implementa măsuri referitoare la:
- Gestionarea resurselor de apă: identificarea surselor suplimentare de alimentare, monitorizarea calității apei din fântâni și punerea în aplicare a planurilor de restricții în perioadele deficitare. La nevoie, se vor asigura cisterne pentru transportul apei pentru populație.
- Prevenirea incendiilor: instruirea serviciilor voluntare privind prevenirea incendiilor la miriști și vegetație uscată, cu interzicerea utilizării focului deschis în astfel de condiții. Se va constitui o rezervă de forțe și mijloace pentru intervenții de lungă durată la fondul forestier și culturile agricole.
- Protecția populației și a angajaților: organizarea de puncte medicale de prim-ajutor în spații climatizate, vizibil semnalizate, pentru perioadele de cod galben și portocaliu. Se va monitoriza respectarea prevederilor privind protecția persoanelor încadrate în muncă în perioadele cu temperaturi extreme.
Manifestările publice în aer liber trebuie desfășurate în afara intervalului orar critic 11:00 – 18:00, pe durata codurilor de caniculă. Conform planului de măsuri, autoritățile locale au obligația de a organiza asistență directă pentru cetățeni:
- În fiecare unitate administrativ-teritorială se va pregăti cel puțin un punct medical de prim-ajutor și adăpostire a populației.
- Aceste puncte trebuie activate obligatoriu în perioadele de caniculă.
- Spațiile destinate acestui scop trebuie să fie climatizate, vizibil semnalizate și dotate cu apă potabilă care să fie distribuită gratuit către cetățeni.
- Aceste puncte trebuie să fie organizate în locații accesibile, precum biserici, farmacii, școli, grădinițe, supermarketuri sau alte instituții publice.
Pentru protejarea sănătății populația trebuie să evite expunerea la soare și efortul fizic intens între orele 11:00 – 18:00, iar deplasările trebuie făcute, pe cât posibil, în primele ore ale dimineții sau seara. Consumați 1,5 – 2 litri de lichide pe zi și evitați băuturile cu cofeină, zahăr în exces sau alcoolul. Mâncați echilibrat, cu accent pe fructe, legume și iaurt, evitând grăsimile. Purtați haine lejere, subțiri, de culori deschise, pălării și ochelari de soare. Mențineți legătura cu persoanele vârstnice sau cu dizabilități pentru a vă asigura de starea lor de sănătate. Nu lăsați copiii sau animalele de companie singure în autoturisme. „Începând de luni, pe fondul Codului Roșu, solicit tuturor primarilor să se asigure că punctele medicale de prim-ajutor și adăpostire sunt funcționale, climatizate, vizibil semnalizate și dotate cu apă potabilă gratuită. Totodată, îi rog pe nemţeni să limiteze la maximum deplasările mai ales în intervalul orar 11:00-18:00 și să evite orice efort fizic intens în plin soare. De asemenea, vă îndemn să fiți atenți la vecinii vârstnici sau la persoanele cu afecțiuni medicale și să anunțați autoritățile dacă observați că cineva are nevoie de ajutor”, a declarat prefectul judeţului Neamţ, Maria Apostol.
(G. S.)





