Cea de-a treia zi a manifestărilor din cadrul Piatra Fest 2026 a fost dedicată tineretului și energiei, iar artiștii care au evoluat pe scena de la kilometrul 0 al municipiului Piatra Neamț au scos în stradă mii de pietreni. A fost poate cea mai aglomerată de la debutul manifestărilor iar în jurul orei 21:00 în zona scenei din Piața Ștefan cel Mare, Parcul Tineretului și până spre teatru erau aproximativ 5.000 de persoane. La acestea se mai adăugau alte câteva sute din zona de food de pe platoul Curții Domnești. Din cauza aglomerației câțiva copii s-au pierdut de părinți și a fost nevoie de întreruperea concertului, dar din fericire totul s-a terminat cu bine. Manifestările au debutat la ora 17:00, iar pe scena din Piața Ștefan cel Mare au evoluat dansatorii de Rays Dance, un regal de armonie, eleganță și culoare. Aceștia au fost urmați de un concert al formației Bee Patrol, iar în următoarele două ore publicul prezent a fost întreținut de DJ Set.

Unu din cele mai așteptate momente a fost concertul susținut de Iuliana Beregoi, una din artistele în vogă pentru publicul tânăr. Adolescenții și tinerii care au venit special pentru Iulian Beregoi știau toate melodiile și versurile și au cântat împreună cu îndrăgita artistă, iar la sfârșit au așteptat-o cu sufletul la gură pentru autografe. La fel de bine primit a fost și rapperul M.G.L dar și Oscar care au ridicat energia publicului și a încins atmosfera. După ora 22:00 petrecerea a continuat pe platoul Curții Domnești din Piatra Neamț. DJ Andy a fost gazda unui After Party incendiar care a prins foarte bine la publicul de toate vârstele. Având în vedere că era sâmbătă, zi liberă, iar la acel moment deja temperaturile erau mai acceptabile, pietrenii care au venit la petrecerea nu au ezitat să danseze pe ritmuri mai noi sau mai vechi.
Gabi SOFRONIA, montaj Denisa POPA











