Actualizare: Sistemul de avertizare la incendiu a funcționat. Nu s-a ajuns până la momentul în care să intre în funcțiune sprinklere deoarece paznicul a reacționat rapid și cu sânge rece.
Știre inițială: Duminică, 11 august, la 10 ani de la incendiul care a distrus Piața Centrală Sf. Gheorghe din Piatra Neamț (amănunte aici, aici și aici), paznicul actual al instituției a reușit, cu o mare prezență de spirit să evite un nou incendiu devastator.
În jurul orei 21.00, la un stand unde se vinde carne, penultimul stand de pe partea dreaptă, a izbucnit o flacără și norocul a fost că paznicul a observat-o pe ecrane, care avea deja o înălțime „respectabilă”. El a acționat cu stingătorul și a reușit să evite o nouă catastrofă.
Cauza incendiului, confirmată și de ISU Neamț, a fost o lumânare aprinsă lăsată de niște persoane inconștiente.
Un amănunt, poate semnificativ, pentru cine mai este interesat de așa ceva, după ce acum 10 ani a luat foc Piața a fost reconstruită printr-o investiție a Companiei Naționale de Investiții. Pe surse, se pare că nici în acest moment, după șapte ani de funcționare a noii piețe, compania nu a recepționat lucrarea, ceea ce ar trebui să dea de gândit tuturor factorilor responsabili din oraș și județ.
Reacții ale autorităților
Valentin Mîțu, administratorul special al CMI Urban: „A fost o situație neplăcută, de la o lumânare, care nu trebuia să se întâmple și care putea să fie evitată cu ușurință. A funcționat alarma, paznicul a fost vigilent, noi observăm exact pe ecran care este zona și a știut exact unde să meargă și să acționeze și a intervenit prompt. A stins imediat incendiul și a alertat 112. Este un incident care nu trebuia să fie, de la o neglijență clară a chiriașului, pe care a și recunoscut-o, de altfel. Noi vom rezilia contractul cu firma respectivă în 48 de ore, cu predarea spațiului către noi. Nu putem tolera o astfel de neglijență”.
Andrei Carabelea, primarului municipiului Piatra Neamț: „Da, într-adevăr, a fost un incendiu acolo pornind de la o lumânare. Am propus rezilierea contractului cu chiriașul respectiv, pentru că nu ne putem permite să ne asumăm astfel de riscuri. Smerenia nu se manifestă așa, punând în pericol o clădire de interes public. Vă dați seama, la câțiva ani după un incendiu care încă a rămas în memoria oamenilor, să se repete așa ceva… Noroc că a funcționat sistemul de alarmare antiincendiu și noroc de un paznic vigilent și proactiv care nu s-a pierdut cu firea și a acționat imediat!”.
V.B.

Parteneri
Mesagerul Bacău Video. Parcul Cancicov. De ce, cum și când?
ZCH A murit în sala de așteptare a Poliției Municipiului Bacău
NewsEdge Risipă masivă din bani publici! Milioane de lei din bugetele locale ajung la cluburile de fotbal
BusinessEdge Libra Internet Bank finanțează un parc fotovoltaic în județul Dolj. Proiectul include aproximativ 30.000 de panouri

Un comentariu
Pai paznicul nu verifica spatiile dupa inchiderea programjului?
dati afara paznicul
acum il recompensati?