Platinum Optic
Platinum Optic
Platinum Optic
Close Menu
Stiri Neamt
    Facebook X (Twitter) Instagram WhatsApp Telegram RSS YouTube
    duminică, august 23
    Facebook X (Twitter) YouTube Telegram RSS Instagram
    • Despre noi
    • Contact
    • Arhiva
    Stiri Neamt
    • Actual
    • Analiză
    • Anchetă
    • Economie
    • Politic
    • Social
    • Economie
    • Sport
    Actual >>
    • Vară fierbinte pe șantierele deschise în școlile și liceele din Piatra-Neamț
    • Comuna Tașca – sub semnul transformărilor
    • Primarul Matasă jr. de la Grumăzești vine cu o soluție pentru criza apei, sub umbra dosarelor penale și a lui Arsene
    • Târgu-Neamț. Lipsa apei pune lacătul și pe bazinul de înot didactic
    • CRONICA EDUCAȚIEI NEMȚENE Excelența și restanțele pe care nu le vedem
    • COPII CU CARE NE MÂNDRIM Ligia Drelciuc – gimnazistă de 10. De la jocul minții la bucuria descoperirilor!
    • COPII CU CARE NE MÂNDRIM. Daniana Aiftimiei – absolventă de 10 și Ambasador Next Generation
    • 23 August în Neamț
    • Ziua Comunei Piatra Șoimului – spectacol de colecție cu Fuego!
    • Despre un tânăr bogat și libertatea de a alege ceea ce contează
    Stiri Neamt
    Prima pagină » Administrație » Vară fierbinte pe șantierele deschise în școlile și liceele din Piatra-Neamț
    zona agrement C tin Matase foto caracter ilustrativ resize - Vară fierbinte pe șantierele deschise în școlile și liceele din Piatra-Neamț
    Administrație august 23, 2026

    Vară fierbinte pe șantierele deschise în școlile și liceele din Piatra-Neamț

    By MesagerulNiciun comentariu6 Mins Read
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email Copy Link
    Fii informat cu Google News
    Adauga-ne ca sursă preferată de știri

    * au intrat în linie dreaptă două dintre proiectele ce vizează modernizarea unităților de învățământ din Piatra-Neamț: Școala Gimnazială nr. 2 și Liceul Economic

    * cele două proiecte sunt primele dintr-un pachet de 22 depuse anul trecut pentru finanțare europeană și câștigate de administrația Adrian Niță

    Pe 27 iulie, s-a deschis un prim șantier la Școala Gimnazială nr. 2, cea mai mare unitate de învățământ gimnazial din oraș, unde studiază peste 1400 de elevi. Unitatea a intrat în modernizare, în cadrul unui proiect major inițiat de primarul Adrian Niță și finanțat cu fonduri europene. Aici, lucrările de reabilitare termică vizează trei corpuri de clădire, în acest fel, întreaga unitate urmând a fi complet modernizată, după ce, anul trecut, primăria a început acest proces prin reabilitarea corpului C2.

    Scoala Nr 2 - Vară fierbinte pe șantierele deschise în școlile și liceele din Piatra-NeamțValoarea totală a proiectului este de 24,1 milioane lei (inclusiv TVA), din care fondurile nerambursabile (europene și din bugetul național) însumează 13,3 milioane lei (valoarea eligibilă). Între principalele lucrări care se vor executa în următoarele 14 luni în corpurile C1 și C3 (cu săli de clasă) și C4 (camera centralei) sunt izolare și termoizolare, înlocuirea ferestrelor, pardoselilor și ușilor, refacerea instalațiilor electrice și de iluminat, montarea unui sistem fotovoltaic, refacerea instalațiilor electrice și sanitare, zugrăveli, consolidarea și tratarea specifică a șarpantei, etc.

    „Aici lucrările au început deja în forță! După ce am finalizat licitațiile, avem un constructor serios care ne dă garanția că totul va fi gata cât mai rapid cu putință. Am învățat din greșelile trecutului: nu vom mai permite prelungiri la nesfârșit care să creeze disconfort elevilor și cadrelor didactice!

    Pentru ca procesul educațional să continue în condiții optime și fără riscuri, am organizat totul etapizat:

    – Lucrările au început cu primul corp al școlii.

    – parte din clase rămân în corpul reabilitat anul trecut.

    – Împreună cu conducerea școlii, am găsit cele mai bune soluții pentru ceilalți elevi, care vor învăța temporar la școala utilizată anterior de Școala Daniela Cuciuc și la Colegiul Tehnic Gheorghe Cartianu.

    Îmi doresc din suflet ca cei mici să revină cât mai repede în clase complet modernizate, calde și primitoare!”

    Pe 3 august au început și lucrările de reabilitare și creștere a eficienței energetice la clădirile Liceului Economic „Alexandru Ioan Cuza”, după ce, în iulie, primarul Adrian Niță a semnat contractul de finanțare pentru proiectul de reabilitare termică a Școlii Gimnaziale nr. 11. Cu cele două proiecte se fac astfel pași esențiali în modernizarea infrastructurii educaționale și în creșterea eficienței energetice a clădirilor publice din Piatra-Neamț.

    În cazul Liceului Economic, unde lucrările se vor derula pe parcursul a 12 luni, proiectul are o valoare totală de 26.644.037,78 lei (peste 5 milioane de euro). Din această sumă, finanțarea nerambursabilă atinsă din fonduri europene și bugetul național se ridică la 20 de milioane de lei (valoarea eligibilă, inclusiv TVA). Investiția este finanțată prin Programul Regional Nord-Est 2021-2027 – Fondul European de Dezvoltare Regională.

    La cele două corpuri de clădire (A și B) ale unității în care își desfășoară activitatea peste 1.000 de elevi vor fi executate următoarele categorii de lucrări: anvelopare și izolație termică, consolidări ale șarpantelor, înlocuirea instalațiilor sanitare, montarea unui sistem de panouri fotovoltaice, refacerea instalațiilor electrice, etc.

    adrian nita scoala 2 resize - Vară fierbinte pe șantierele deschise în școlile și liceele din Piatra-Neamț„Am predat deja amplasamentul către constructor și vorbim despre o investiție uriașă în educația copiilor noștri. În ceea ce privește desfășurarea cursurilor, siguranța și continuitatea studiilor sunt prioritare: temporar, până la finalizarea lucrărilor, toți elevii vor învăța în spațiile special amenajate la internatul Colegiului Tehnic de Transporturi Piatra-Neamț. Voi urmări zi de zi evoluția acestui șantier, astfel încât mobilizarea constructorului să fie exemplară, iar elevii să se întoarcă cât mai curând în școala lor modernizată. Împreună construim viitorul orașului nostru!”, a declarat primarul Adrian Niță.

    Noi zone de agrement și locuri de joacă moderne în Piatra-Neamț

    Locurile de joacă moderne și zone de agrement pentru familiile din Piatra-Neamț sunt prioritățile primarului Adrian Niță pentru copii și părinți, ca alternativă sănătoasă la preocupările tot mai sedentare din aceste vremuri.

    Loc de joaca Maelvi 1 resize - Vară fierbinte pe șantierele deschise în școlile și liceele din Piatra-Neamț Astfel, parte a programului inițiat de conducerea primăriei, o nouă zonă de agrement va fi finalizată în aceste zile în Piatra-Neamț: la fel ca spațiul dat în funcțiune în spatele complexului comercial Winmarkt Petrodava, o mini bază sportivă destinată familiilor va fi amenajată și în curtea Grădiniței nr. 12 din cartierul Dărmănești (strada Constantin Mătase).

    Primarul Adrian Niță a precizat că noua zonă de agrement va cuprinde un teren de baschet, un teren de padel, mese de ping-pong și de șah, bănci cu pergolă și un  ansamblu de elemente calistenice, pentru exerciții fizice.

    „Când am inaugurat prima zonă de agrement din oraș, am simțit că am reaprins o scânteie de care aveam cu toții nevoie: dorința de a fi împreună, în aer liber, într-un spațiu modern și sigur. V-am promis atunci că nu ne vom opri aici. Așa cum v-am obișnuit, mă țin și de acea promisiune și vă dau o veste minunată: începem construcția unei noi zone de agrement, sport și relaxare!

    Loc de joaca Maelvi 2 resize - Vară fierbinte pe șantierele deschise în școlile și liceele din Piatra-Neamț Mi-am dorit ca și aici să vă ofer un spațiu pentru fiecare membru al familiilor voastre:

    – Terenuri multifuncționale pentru pasionații de baschet, volei sau tenis;

    – Zone dedicate jocului de tenis de masă și mese speciale pentru șah și boardgames;

    – Un parc modern de workout/calisthenics, pentru tinerii care vor să-și depășească limitele;

    – Mult verde, alei îngrijite și un cadru primitor în care pur și simplu să te bucuri de o după-amiază liniștită.

    Orașul nostru se schimbă pentru că îmi pasă de oameni și de modul în care trăim zi de zi aici, acasă. Spațiile moderne de relaxare nu sunt un lux, ci o normalitate pe care o merităm cu toții” – Primar Adrian Niță

    Loc de joaca Maelvi 3 resize - Vară fierbinte pe șantierele deschise în școlile și liceele din Piatra-Neamț Inițiativa primarului Adrian Niță de a înființa astfel de terenuri de sport în toate cartierele ține cont de solicitările venite din partea cetățenilor. În total, în Piatra-Neamț vor fi amenajate 20 de astfel de zone de agrement.

    Un nou loc de joacă modern din seria de priorități a primarului Adrian Niță pentru copiii din Piatra-Neamț, a intrat în etapa finală a lucrărilor. Ca răspuns la numeroasele solicitări adresate primăriei, spațiul de pe strada Mihai Viteazu (zona Maelvi) va arăta complet schimbat în câteva zile – un loc de joacă dotat cu echipamente moderne și sigure pentru cei mici.

    Loc de joaca Maelvi 4 resize - Vară fierbinte pe șantierele deschise în școlile și liceele din Piatra-Neamț În urma intervențiilor făcute de primărie, acest spațiu va fi echipat cu figurine, leagăne, căsuțe, panouri interactive, echipamente pentru mișcare fizică (calistenice), precum și o platformă unde copiii pot să-și exerseze aptitudinile de mici cercetători.

    zona agrement C tin Matase foto caracter ilustrativ resize - Vară fierbinte pe șantierele deschise în școlile și liceele din Piatra-Neamț Pe lista următoarelor investiții destinate copiilor din Piatra-Neamț mai sunt zona de agrement de la Grădinița nr. 12 (terenuri de sport multifuncționale), locurile de joacă de pe străzile Aurorei (Dărmănești) și Unirii (Precista). De asemenea, la cererea părinților, locuri de joacă moderne vor fi amenajate în cartierele Vânători, Ciritei și în fostul cartier Lenin (Aleea Tiparului).

    Parteneri

    Mesagerul Bacău Foto/Video.Razie de amploare în cluburile și pe străzile din Bacău: sute de persoane legitimate și zeci de șoferi testați de polițiști ZCH Câine salvat dintr-o fântână la Răucești NewsEdge Dunărea crește ușor, dar rămâne la un nivel scăzut. Ce arată prognoza hidrologilor pentru următoarele zile BusinessEdge Cum poate fi gestionată „era electricității”. Directorul AIE avertizează asupra noilor riscuri energetice
    Adrian Niță Liceul Economic Școala Gimnazială nr. 2
    Follow on Google News Follow on Facebook Follow on Instagram Follow on YouTube
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Copy Link WhatsApp
    Previous ArticleComuna Tașca – sub semnul transformărilor
    Mesagerul
    • Website

    Adresa: str. Baltagului, nr. 6, Piatra Neamt telefon: 0233/235.907 fax: 0333/816.194

    Poate te intereseaza si...

    tasca 1 dana ursache resize - Comuna Tașca – sub semnul transformărilor

    Comuna Tașca – sub semnul transformărilor

    august 23, 2026
    WhatsApp Image 2026 08 23 at 14.41.22 - Primarul Matasă jr. de la Grumăzești vine cu o soluție pentru criza apei, sub umbra dosarelor penale și a lui Arsene

    Primarul Matasă jr. de la Grumăzești vine cu o soluție pentru criza apei, sub umbra dosarelor penale și a lui Arsene

    august 23, 2026
    bazin didactic tg neamt - Târgu-Neamț. Lipsa apei pune lacătul și pe bazinul de înot didactic

    Târgu-Neamț. Lipsa apei pune lacătul și pe bazinul de înot didactic

    august 23, 2026
    Add A Comment
    Leave A Reply Cancel Reply

    reclama zerobet.ro
    Reclama Liceu Parhon
    Renault
    Anunturi intrerupere EON
    Program transport public
    Program transport public
    www.asclepion.ro
    reclama publiserv
    Anunt angajare Urban Grup Environment
    reclama gustari spatiale
    reclama stpn
    anunt angajare
    reclama econeamt
    reclama Drupo
    reclama soundservice
    reclama
    reclama trustccdp
    vremea papagalilor
    reclama Bratner
    reclama Fiscal Service
    reclama Danirom
    reclama Danlin
    Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest YouTube
    • Politica prelucrare date personale
    mesagerulneamt.ro © 2026

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.