GALA EXCELENȚEI ÎN EDUCAȚIE

pietricica turism

Ediția a II-a a Galei Excelenței în Educație, organizată de Inspectoratul Școlar Neamț, fusese programată inițial pe 28 ianuarie. Rezolvarea unor probleme legate de finanțare și prognoza meteo au dus la reprogramarea acțiunii pe 10 februarie. Din păcate, vremea și vremurile politice au impus încă o amînare, pentru 17 februarie, gala urmînd să se defășoare sub același patronaj spiritual și cultural garantat de două dintre cele mai sănătoase simboluri naționale: Mihai Eminescu și Ion Luca Caragiale. Acțiunea este găzduită de Sala “Calistrat Hogaș” a Consiliului județean și începe la ora 15. Gala cuprinde mai multe secțiuni, în cadrul cărora vor fi premiați foști profesori, foști directori de unități de învățămînt, foști absolvenți de marcă din Neamț, actuali olimpici, actuali directori și profesori, partenerii educaționali. Deși forme de recompensare și premiere există în fiecare județ, o gală de asemenea anvergură se realizează numai în Neamț.

De la ediția din acest an a galei nu vor lipsi conducătorii serviciilor descentralizate din județ, parlamentarii nemțeni, reprezentanții tuturor cultelor și ai organizațiilor minorităților naționale.

Un punct aparte în program îl reprezintă decernarea trofeelor de excelență pentru invitații speciali:

– Academicianul Solomon Marcus.

Irina Vasiliu, jurist la Comisia pentru Justiție și Afaceri Interne a Parlamentului European.

Paul Bordaș, doctor în geografie, director al Casei de Cultură a Studenților – București.

Alex Cumpănașu, președinte executive al Asociației pentru Implementarea Democrației.

Un alt trofeu deosebit este pregătit pentru Sabina Alistar, absolventă de marcă a Colegiului Național “Petru Rareș”, care este doctorand în management științific și inginerie la Universitatea Stanford și va transmite un mesaj de salut de peste Ocean.

PRMIANȚII GALEI

 PARTENERI EDUCAȚIONALI

Ministerul Educației

Insituția Prefectului Județului Neamț

Consiliul Județean Neamț

Primăria Piatra Neamț

Primăria Roman

Primăria Tîrgu Neamț

Primăria Bicaz

Primăria Roznov

Institutul Cultural Francez Iași

Ambsada Finlandei în România

Microsoft România

SC Köber SRL

Inspectoratul de Poliție al Județului

Inspectoratul de Jandarmi al Județului

Inspectoratul pentru Situații de Urgență

Inspectoratul Teritorial de Muncă

Directia pentru Sport

Direcția pentru Tineret

Direcția de Sănătate Publică

Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor

Biblioteca Județeană “G.T. Kirileanu”

Teatrul Tineretului

Asociația Județeană a Părinților

Consiliul Județean al Elevilor

DIRECTORI PENSIONARI

Gheorghe Constantin   – Școala cu clasele I-VIII Trifești

Neculai Iftimie              – Colegiul Tehnic “Petru Poni” Roman

PROFESORI PENSIONARI

Marinela Lașcu            – Colegiul Național “Calistrat Hogaș” Piatra Neamț

Stelian Coroamă                   – Colegiul Tehnic de Transporturi Piatra Neamț

Viorel Cap                    – Colegiul Tehnic de Transporturi Piatra Neamț

Monica Cristea             – Școala cu clasele I-VIII nr. 2 Piatra Neamț

Olga Chițu                    – Colegiul Național “Calistrat Hogaș” Piatra Neamț

Jean Crăciun               – Colegiul Național “Petru Rareș” Piatra Neamț

Maria Lungu                 – Grupul Școlar Borca

Vasile Leoreanu          – Școala nr. 1 Roman

Anca Savin                            – Colegiul Național “Calistrat Hogaș” Piatra Neamț

Aglaie Angheluș          – Școala nr. 8 Roman

DIRECTORI ÎN ACTIVITATE

Petrică Sandu              – Liceul cu Program Sportiv Roman

Cătălina Vasiliu            – Școala cu clasele I-VIII nr. 11 Piatra Neamț

Victor Grigorescu         – Liceul Comercial “Spiru Haret” Piatra Neamț

PROFESORI ÎN ACTIVITATE

Mihaela Gherghelescu         – Colegiul Național “Gheorghe Asachi” Piatra Neamț

Nelu Dumbravă           – Școala cu clasele I-VIII Horia

Mihai Atudosiei            – Colegiul Național “Petru Rareș” Piatra Neamț

Alexandrina Rafailă     – Școala cu clasele I-VIII “Elena Cuza” Piatra Neamț

Alina Veiss                             – Colegiul Național “Petru Rareș” Piatra Neamț

Cristina Popa               – Liceul de Artă “Victor Brauner” Piatra Neamț

Domnica Vrânceanu   – Școala cu clasele I-VIII Răucești

Dorel Haralamb           – Colegiul Național “Petru Rareș” Piatra Neamț

Luminița Vîrlan, Inspector școlar general al județului Neamț: ”Gala este și un cadru în care marcăm că se întîmplă ceva bun în învățămîntul din Neamț pentru că, din nefericire, întotdeauna răul este mai misterios, mai insinuant și, în general, se «promovează» elementele negative din școli. Eu nu zic că în învățămînt totul este perfect, dar eu doresc să exist ca să îndrept răul!… Dacă n-ar exista răul, ar fi minunat, însă nici nu-l poți elimina cu totul”.

 

Elevi și profesori premiați la Gala Excelenței în Educație 2011
Nr. crt.Nume și prenume elevPremiul obținut/MedaliaOlimpiada la care a participatClasaUnitatea școlarăProfesorNr de premi eleviNr de premi profesori
1Crăciun Adrian PetruBronzOlimpiada Balcanică de Informatică pentru junioria VIII-aColegiul Național „Petru Rareș” Piatra-NeamțCarmen Pughineanu11Internațional
2Tărniceru Vlad AndreiBronzOlimpiada Balcanică de Informatică pentru junioria VIII-aColegiul Național de Informatică Piatra-NeamțManolache Gheorghe11
3Ieșanu Ioana MaraBronzOlimpiada pluridisciplinară Tuymaadaa X-aColegiul Național „Roman-Vodă” RomanRadu Crenguța11
4Păun CristinaIIstoriea VIII-aȘcoala cu clasele I-VIII nr. 3 Piatra-NeamțȘoimaru Cristiana11Național
5Fechetă Antonela MarinaIReligie romano catolicăa IX-aGrupul Școlar “Vasile Sav“ RomanMarchievici Raissa11
6Ghiuzan AndreeaIReligie romano catolicăa XII-aGrupul Școlar “Vasile Sav “RomanMarchievici Raissa11
7Teofănescu AdelinaPremiul I și premiul I proiectLimba germanăa X-aColegiul Național „Calistrat Hogaș”          Piatra-NeamțMitrea Elena11
8Baghiu V. ȘtefanIISociologiea XII-aColegiul Național ,,Petru Rareș” Piatra-NeamțObreja Lidia11
9Uță KarinaIIInterpretare instrumentală /piana VI-aLiceul de artă “Victor Brauner” Piatra-NeamtMagdolna Cosma11
10Iacob Ciprian ConstantinIIInterpretare instrumentală,a XI-aLiceul de artă “Victor Brauner” Piatra NeamtIonel Ceobanu11
11Ilisăi  Alina-AndreeaIIArte vizualea XI-aLiceul de artă “Victor Brauner” Piatra-NeamtGhiorghișcan Aida11
12Roșca  NicolaeIIArte vizualea XI-aSeminarul  „V. Costachi” Mănăstirea NeamțȚârdea Dan11
13Tănase   AndreiIIArte vizualea XII-aSeminarul „V. Costachi” Mănăstirea NeamțȚârdea Dan11
14Cor de camerăIIConcursul Național CoralSeminarul Teologic Ortodox Liceal “Sf. Gheorghe” RomanGheorghe Cozar11
15Robu AndreeaIIReligie romano catolicăa X-aLiceul Teoretic “Vasile Alecsandri “- SabaoaniAntoci Genoveva11
16Dascălu Titus ȘtefanIIIFizicaaVIII-aȘcoala cu clasele I-VIII Nr. 3 Piatra-NeamțOniciuc Anișoara11
17Turcu Gh. AndreiIIIStudiul Biblic al Vechiului Testamenta IX-aSeminarul Teologic Ortodox Liceal ”Sf. Gheorghe” RomanHriban Florin11
18Anastasiei  Iolanda-GeorgianaIIIArte vizuale/istoria artelora XI-aLiceul de Artă “Victor Brauner” Piatra-NeamțPotop Ștefan11
19Asavei Constatin-AlexandruIIIArte vizuale/tapiseriea XII-aLiceul de Artă “Victor Brauner” Piatra-NeamțTanasă Camelia11
20Anicăi VladIII (proba  de proiect)Limba germanăa X-aColegiul Național „Calistrat Hogaș” Piatra NeamțMitrea Elena11
21Maftei Ana SimonaIII (proba  de proiect)Limba germanăa XII-aColegiul Național „Calistrat Hogaș” Piatra NeamțMitrea Elena11
22Macsim Ioana RalucaIIIBiologiea XII-aColegiul Național”Petru Rareș” Piatra-NeamțVeiss Aloma Maria11
23Bibere AntonelaIIIIndustrie textilă și pielărieXI-XII*Grup Școlar „Dimitrie Leonida” Piatra-NeamțMihaela Rachieru, Lucica Boroș12
24Țărnă M. MihaelaIIIChimiea X-aL.T ” Vasile Alecsandri ” SabaoaniMîrze Mihaela11
25Popescu Diana AndreeaIIILimbă neogreacăa XI-aColegiul Național de Informatică Piatra-NeamțIamandi Smaranda11
26Camciuc N. NicuIIIConstrucții/ Instalator instalații tehnico-sanitareXI acC.T. ,,Gh. Cartianu”Piatra-NeamțOlariu Eugen, Caldare Mihaela12
27Robu I. Victor Eduard1.Mențiune MECTS, poziția 8 în clasamentul pe țară                               2. Începând din clasa a VI-a a reprezentat județul la concursuri naționale cum ar fi: Olimpiada rurală, Raluca Ripan obținând premiiIXLiceul Teoretic “Vasile Alecsandri” SăbăoaniMîrze Mihaela11Concursuri – național
28Ciobanu OtiliaPremiul IConcursul Impuls Perpetuum” – fizică –chimie pentru mediul ruralXLiceul Teoretic “Vasile Alecsandri”SăbăoaniScarlat Anișoara  Vacaru Angela12
29Laioș CristinaPremiul al II-leaConcursul Impuls Perpetuum” – fizică –chimie pentru mediul ruralScoala cu clasele I-VIII SăvineștiVasiliu Ana11
30Apostol Asavinei ConstantinIIConcursul Național ˝ Evrika˝7Școala cu clasele I-VIII Nr. 3 Piatra-NeamțOniciuc Anișoara11
31Ervin Maftei,     Raluca RuginosuIConcursul Național de Referate și Comunicări Științifice ˝Ștefan Procopiu˝8Colegiul Național “Roman Vodă” RomanAna Irimia21
32Eduard Tarcinski, Cristian Gurău, Cosmin Simion, George Molodoi  Cristiana DeduIConcursul Național de Referate și Comunicări Științifice ˝Ștefan Procopiu˝9Colegiul Național “Petru Rareș” Piatra NeamțOniciuc Grigoruță51
33Bogdan Stanciu, Teodor Rotaru, Andrei LazariIConcursul Național de Referate și Comunicări Științifice ˝Ștefan Procopiu˝10Colegiul Național “Petru Rareș” Piatra NeamțHaralamb Dorel31
34Valentin Herciu,  Radu IacobIConcursul Național de Referate și Comunicări Științifice ˝Ștefan Procopiu˝11Colegiul Tehnic „Gheorghe Cartianu”  Piatra-NeamțCamelia Andriescu  Teodor-Dan Moscalu22
35Ungureanu Vlad-VictorIIConcursul Național ACADNETColegiul Național de ”Romna-Vodă” RomanMoldovanu Florin11
36Spoială MarianIIIConcursul Național ACADNETColegiul Național de ”Romna-Vodă” RomanMoldovanu Florin11
37Măzăreanu Andrei  Barbu FlorinaIFestivalul International de Fizică Matematică de la KievIXColegiul Național de Informatică Piatra NeamtSecară Cristian11
38Botescu Ingrid   Socea EduardIFestivalul International de Fizică Matematică de la KievIXColegiul Național de Informatică Piatra NeamtSecară Cristian1
39Popuțoaia Ruxanda  premiul I pe țară și titlul de Laureat în creația literarăTinere condeieColegiul Național Petru Rareș Piatra-Neamț1Concurs național “Tinere condeie”
40Ojică Oana1
41Patrichi Mihai1
42Pavăl Ioana-AlexandraColegiul Național Ștefan cel Mare Tg. Neamț1
43Crăescu ȘtefanColegiul Tehnic Gh. Cartianu Piatra-Neamț1
44Ursu Bianca-AndreeaȘcoala cu clasele I-VIII “Al. I. Cuza” Roman1
45Voinovici AmiraColegiul Național “Roman-Vodă” Roman1
46Spiridon Călin Danielmedalie de bronz la ONM, numeroase premii la concursuri naționale si interjudeteneONM7Școala cu cls. I-VIII nr. 3 Piatra-NeamțIvan Ion11Concursuri nationale de matematica
47Paraschivescu Tudormedalie de argint la ONM, numeroase premii la concursuri naționale si interjudeteneONM8Scoala cu clasele I-VIII Elena Cuza Piatra NeamtRafailă Alexandrina11
48Ștefan Cristian Constantinmedalie de bronz la ONM, premii la concursuri naționale si interjudeteneONM8Scoala cu clasele I-VIII Elena Cuza Piatra NeamtRafailă Alexandrina11
49Rotaru Anamedalie de bronz la ONM, premii la concursuri naționale si interjudeteneONM9Scoala cu clasele I-VIII Nr. 2 Piatra NeamtNeța Ciprian Constantin11
50Știrbu Ciprianmedalie de bronz la ONM, premii la concursuri naționale si interjudeteneONM9Scoala cu clasele I-VIII nr. 1 RomanSolomon Vergila11
51Dodita Diana Mariamedalie de bronz la ONM, premii la concursuri naționale si interjudeteneONM10Colegiul National Petru Rares Piatra NeamtGrigoriu Costică11
52Zoita Elenamedalie de bronz la ONM, premii la concursuri naționale si interjudeteneONM10Colegiul National Petru Rares Piatra NeamtGrigoriu Costică11
53Revista      „Generația 9”premiul I pe țară și titlul de Laureat naționalConcursul național de jurnalism și reviste școlareȘcoala cu clasele I-VIII nr. 2 Piatra-Neamț1Concurs național “Jurnalism și reviste școlare”
54Revista “Întru lumina lui Veniamin Costachi”premiul I pe țară și titlul de Laureat naționalConcursul național de jurnalism și reviste școlareSeminarul Teologic Liceal Ortodox Veniamin Costachi Vânători-Neamț1
55LOC  I  și Campioni Naționali, ed. 2010-2011OINĂ  GIMNAZIUȘc. Gherăiești,Blaj Mihai11Sportul școlar  – național
56LOC  I și Campioni Naționali, ed. 2010-2011 OINĂ  LICEELPS Roman,Popa Ioan, Blaj Mihai11
57LOC  II  și  Vicecampioni Naționali, ed. 2010-2011 HANDBAL, BĂIEȚI, LICEELPS  P. Neamț,Caba Răzvan11
58LOC  III și medalie de bronz, ed. 2010-2011 VOLEI, BĂIEȚI, LICEELPS  P. NeamțNica Andrei și Cazacu Aurel11
59LOC  III și medalie de bronz, ed. 2010-2011 VOLEI,  FETE, LICEELPS  P. Neamț,Asmarandei Carmen și Forman  Daniela11
60II“Cu viața mea apăr viața”Grupul Școlar BicazCorneanu Ioan11Protecție civilă – națională

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.