
Schimbarea vine ca urmare a demisiei pe care dr. Mirela Grădinaru și-a depus-o, evident, așa cum se obișnuiește, din motive personale. Medicul epidemiolog deținea și calitatea de purtător de cuvânt al instituției, calitate din care n-a strălucit în promptitudine și claritate a informațiilor. Răspunsurile la solicitările noastre s-au lovit, de-a lungul timpului, de multe ori, de replica generică „am mai multe situații de întocmit, pe care ni le cere ministerul”. Iar uneori informațiile erau contradictorii, așa cum s-a întâmplat ultima dată pe 16 iulie, cu declararea focarului de COVID-19 la o creșă din Piatra-Neamț și la o firmă din Târgu Neamț .
(C.I.)





