
Despre redeschiderea spitalului de la Lețcani au punctat și autoritățile ieșene: „Reprezentantul proprietarului spitalului a afirmat că neconformitățile au fost rezolvate, iar săptămâna viitoare reprezentanții DSP și ISU vor verifica dacă au fost corectate și dacă mai sunt alte probleme, ce soluții sunt pentru rezolvarea lor”, a declarat Vasile Cepoi, șeful Direcției de Sănătate Publică Iași.
Investiție a consiliilor județene Neamț (3,4 milioane euro) și Iași (10 milioane euro), spitalul mobil de la Lețcani ar fi trebuit să constituie o supapă pentru transferul bolnavilor gravi de la Neamț. În ultima vreme, la Spitalul Județean de Urgență Piatra-Neamț sunt zilnic 10-11 pacienți Covid îngrijiți în secția ATI amenajată după incendiul din 14 noiembrie. Asta înseamnă suprasolicitarea secției, care are doar 6 paturi la etajul IV și încă maxim 4 disponibile în UPU, ceea ce face ca zilnic să se caute soluții de transfer la alte spitale. Dificil, în condițiile în care ieri, de pildă, nu mai era niciun pat liber la ATI în județul Iași, potrivit DSP Iași.
C.I.






Un comentariu
Bani bagati, spital inchis, oameni liberi. Cum vine asta ?