Printr-o hotărâre a Consiliului Local Piatra-Neamț a fost aprobată încheierea unui parteneriat cu Asociație Culturală “Daria”din București, acord prin care Primăria Municipiului Piatra-Neamț se obligă să contribuie cu suma de 5.000 de lei pentru Festivalul -concurs de muzică ușoară și folclor “Angel Voices”.
Festivalul este la ediția a II-a și va avea loc, în perioada 12 – 14 decembrie, în sala de spectacole “Calistrat Hogaș” a Consiliului Județean Neamț.
Banii oferiți de primărie vor fi folosiți pentru tehnica necesară amenajării scenei și sunetului.
Marele premiu oferit anul acesta pentru trofeul festivalului este un autoturism marca Fiat Punto – sponsorizare din partea unei firme de vânzări auto. Potrivit organizatorilor, autoturismul trofeu poate fi văzut în centrul orașului Piatra Neamț, Bd. Piața Ștefan cel Mare, în fața restaurantului CU SOS, vis-a-vis de Grand Hotel Ceahlău.
Președintele juriului și inițiatoarea festivalului este profesoara de canto și cântăreața Roxana Mereuță din Piatra-Neamț care are propria școală privată de canto în oraș. Din juriu fac parte și interpretele de muzică populară Georgiana Șerban Axinte și Alexandra Cojocariu.
“Festivalul-Concurs de Muzică Ușoară și Folclor „Angel Voices” este un eveniment prin care organizatorii își propun să descopere și să promoveze tineri artiști talentați, să încurajeze interesul publicului pentru muzica de calitate și să contribuie la dezvoltarea și aprecierea valorilor artistice și culturale autentice. La ediția din acest an vor participa peste 70 de concurenți din întreaga țară, pe 3 grupe de vârstă: 5-9 ani, 10-14 ani și 15-26 de ani. Festivalul este structurat pe mai multe secțiuni: muzică ușoară cu tematică de iarnă, muzică ușoară fără tematică de iarnă, creație, folclor și muzică clasică”, se arată în referatul de aprobare al proiectului.
Angela Croitoru





