
După un succint bilanț al anului 2016, cu cele două sesiuni de alegeri – cu sublinierea că, la alegerile locale, a obținut cel mai mare număr de voturi din țară -, dl. Leoreanu a conchis că “mulți pot comenta realizările mele, dar nimeni, absolut nimeni nu le poate contesta“.
Apoi, acestea fiind zise ca primar, a anunțat că, de îndată ce se va încheia conferința de presă, își va depune demisia din funcția de primar, optând, astfel, pentru funcția de parlamentar (opțiune pe care “consiliera mea de la București a depus-o deja la Camera Deputaților”). A anunțat că va fi “un altfel de parlamentar”, “un parlamentar jucător”, iar mandatul său nu va fi de “deputat de Neamț”, ci de “deputat de Roman Metropolitan“. A mai spus că-i este drag premierul desemnat, Sorin Grindeanu, nu pentru că e de la PSD, ci pentru că, la fel ca el, a terminat o facultate de mate-info. A mai anunțat că nu îi mai face plângere penală lui Ionel Arsene, pentru modul cum a distribuit Consiliul Județean fondurile la sfârșit de an, ci că a făcut doar o notificare către Instituția Prefectului. Că, în Camera Deputaților, a optat să facă parte din Comisia Economică, iar, întrebat fiind dacă i s-a propus deja să treacă la o altă formațiune politică, a răspuns: “E greu cu mine cu propunerile… Adică eu nu mă dau cu una, cu două… Ca să trec în alt partid, ar trebui să-mi propună să fiu prim-ministru… Nu văd altceva…”
(Dan Ailincăi)




