- Constructorul a făcut un gard care a ”mâncat” toți banii destinați lăcașului de cult
- Între timp a murit, firma s-a dizolvat și nimeni nu poate fi tras la răspundere
Biserica ”Adormirea maicii Domnului” din Bălănești, Bârgăuani, este deținătoarea unui record trist, probabil la nivel național: este în renovare din 1990. Monument istoric, unicul din comună, lăcașul oferă, astăzi toate condițiile pentru turnarea unui film de Alfred Hitchcock. De ani de zile fără 
Biserica a fost ridicată în 1763, iar intenția de a o renova în 1990 a încremenit în faza de tentativă. Istoria recentă a lăcașului de cult ține de ghinion în linie dreaptă, așa încât numai cu o doză de noroc pe măsură ar putea apărea speranța de a rezolva situația.
Vinovat e mortul
Prima autorizație de construire pentru lucrările de restaurare a fost eliberată de Consiliul Județean Neamț în 1992. Trei ani mai târziu, autorizația a fost reînnoită de același consiliu județean, singura instituție care elibera astfel de documente înainte de 2006. Ulterior, apare în teancul de hârtii un protocol de predare-primire, prin care Parohia Bălănești lasă pe mâinile Ministerului Culturii, mai exact ale Oficiului Național al Patrimoniului, restaurarea monumentului. Într-o notă de constatare făcută de Inspectoratul de Stat în Construcții Neamț, apare o mențiune despre primul aviz pe care l-a eliberat Ministerul Culturii, datat 30 octombrie 1990, așa că, peste puțin timp, se poate organiza comemorarea a 24 de ani de când biserica este în atenția autorităților.

”Din 2007 fac doar hârtii, memorii și fotografii pentru autorități”, ne-a declarat părintele Giani Gheorghe Ipati, parohul de la Bălănești. ”După atâția ani de demersuri, pot spune că aspectul actual al bisericii reflectă fidel lipsa de control din partea Ministerului Culturii, mai exact a Institutului Național al Patrimoniului. Lucrările au fost încredințate firmei Probat 18 SRL, care era a lui Ilie Batâr – Dumnezeu să-i ierte păcatele! În loc să facă biserica, el s-a apucat de ridicat un gard din beton, fără să aibă aviz și proiect pentru o astfel de lucrare. Tocmai de aceea, facturile le făcea pentru lucrările din biserică. La un moment dat, când am avut un control de la ISC, m-a întrebat inginerul de ce i-am dat voie să facă gardul. Eu nici nu am știut că gardul nu este în proiect, din simplul motiv că eu n-am avut acces la acel 
Primarul Petrică Șchiopu: ”Am 13 biserici în comună, niciuna nu-i în halul ăsta”
Petrică Șchiopu este primar în Bârgăuani din 2008 și are regretul că nu a candidat cu un mandat mai devreme: ”În perioada 2004-2008 am fost consilier local, fără mare putere de decizie. Dacă aș fi fost eu la primărie nu-i lăsam să facă ditamai gardul și să nu tencuiască biserica. Am 13 biserici în comună și niciuna nu-i în halul ăsta. Nu e corect ce s-a întâmplat acolo, dar acum chiar nu mai ai pe cine să tragi la răspundere. Firma aceea nici nu mai există, Banii au fost dați, ministerul și-a făcut treaba, deci cu cine să te cerți? Am fost pe la București, și la minister, și la 
Vitalie Josanu: ”Nu știu pe cine să sancționez”
Vitalie Josanu, ofițerul responsabil de starea patrimoniului cultural din județ, a făcut ultimul control la Bălănești în martie 2012. Și de atunci a 
”Chiar este o situație în care nu am pe cine amenda și nu am cui să-i fac dosar penal”, a declarat Vitalie Josanu. ”Firma este dizolvată, mortul este mort, primăria nu este implicată în niciun fel, pentru că nu a emis niciun act legat de lucrări, preotul – în calitate de proprietar, s-a cam descărcat de sarcini în momentul semnării protocolului, iar ministerul a dat banii pentru toată lucrarea. E o situație unicat. Toate s-au făcut, numai biserica nu”.
În toată povestea încurcată și tristă a bisericii de la Bălănești există, însă, și o rază de speranță. Decizia unei hotărâri de Guvern nu poate fi luată decât politic. Iar părintele Giani Ipati ne-a mărturisit că așteaptă un răspuns, cam pe săptămâna viitoare. Un răspuns, de unde din altă parte decât de la PSD.
Peste toate, este evident că Ministerul Culturii merită, dacă nu un dosar penal, cel puțin recunoștință publică pentru modul atent în care a monitorizat lucrările. Până la urmă e bine, totuși, că Ilie Batâr a făcut un gard și nu o cârciumă rurală cu banii pentru biserică. Oricum n-ar fi aflat nimeni de la București decât post-mortem.
Cristina MIRCEA






Un comentariu
acest domn inginer post-mortem e foarte cunoscut si in comuna pietrari din judetul valcea unde a mai ruinat si jefuit un monument istoric pe mana cu altii si s a facut nevazut!!! degeaba